Oživlé sopky České republiky

Kterému skalnímu útvaru v USA se svým tvarem, složením a historií vzniku podobá vrch Bořeň u Bíliny? Zmíněná americká skalní věž hrála klíčovou roli v jednom filmu Stevena Spielberga. V jakém?

Knihu Vladislava Rappricha „Oživlé sopky České republiky“ z produkce České geologické služby můžete získat, pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku.

Své odpovědi posílejte na adresu planetarium@rozhlas.cz. Nezapomeňte přitom uvést své plné jméno a poštovní adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Máte na to čas do neděle 25. dubna. Hodně štěstí!

Správná odpověď na minulou otázku

Před 30 lety se v Alpách našla mumie muže z pravěku, slavný Ötzi. Na výzkumu jeho výbavy a oblečení se podíleli i čeští odborníci ze Zlína. Co zkoumali a s jakým výsledkem?

Každému asi došlo, že vědci ze Zlína nemohli zkoumat nic jiného než Ötziho boty. Tým technologa a obuvnického experta Petra Hlaváčka vyrobil jejich funkční repliky. Kožené boty s podrážkou z medvědiny a vycpané senem pak odborníci ve spolupráci se zlínským horolezcem Václavem Pátkem vyzkoušeli v Alpách. Výsledky byly uspokojivé – obuv se prý zcela vyrovnala moderním botám na vysokohorskou turistiku. A Václav Pátek v nich o pár let později dokonce vystoupil na nejvyšší horu Afriky, Kilimandžáro.

Knihu Erika Clinea „Tři kameny jsou zeď“ od nás za správnou odpověď dostane paní Iva Nakládalová z Borovan. Gratulujeme.

kniha, čtenář, knihy, literatura

O soutěži

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také zde, na našem webu.