Osobnost: Válečný veterán Vladislav Albrecht

5. srpen 2014

Vladislavu Albrechtovi z Horních Řepčic na Litoměřicku bylo už 90 let. Pochází z Polska, rodiče byli Volynští Češi. V 21 letech vstoupil do Svobodovy armády a prošel ohněm bojů při osvobozování vlasti svých rodičů.

V armádě pak ale nezůstal, vrátil se k zemědělství. Válečná léta mu připomínají četná vyznamenání.

„Svoboda přišel s armádou, tak jsme s ním šli osvobodit vlast... Nejdřív do Rumunska, kde jsme cvičili, abychom uměli zacházet se zbraněmi a pak nás nasadili v Polsku... Nejdřív jsme byli nasazeni ve druhé řadě a pak, u Machnówky, nás prvně napadl nepřítel. A pak jsme šli dál a dál do Československa...“ vypravuje nositel Československého válečného kříže Vladislav Albrecht.

Při boji o Duklu byl zraněný a přesto ho po týdnu nasadili zpět. Mnoho jeho kamarádů padlo právě na Dukle. Jak boje probíhaly a jak trnitá byla jeho cesta za osvobozením Československa, to si můžete poslechnout z přiloženého audiozáznamu...

autor: Miroslav Zimmer
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.