Okolí kaple svatého Václava v polích u Blšan zkoumají archeologové. Vznikne tam nové pietní místo

Okolí kaple svatého Václava v polích u Blšan zkoumají archeologové. Vznikne tam nové pietní místo
Archeologové odkrývají u Blšan na Žatecku základy zaniklého kostela sv. Václava. Poutním místem byl už dřevěný kostel na konci 14. století. A dávno před tím se v místě i pohřbívalo.
Právě kosterní ostatky, které se objevily po hluboké orbě, byly na počátku zkoumání místa. Stály také u myšlenky vrátit svatého Václava a vybudovat v polích nedaleko Blšan, Siřemi nebo Podbořan pietní místo.
U kaple sv. Václava jsou v současnosti vybagrované liniové sondy s odkrytými objevy.
„Máme tady dvě fáze – barokní a gotickou. Přímo před námi jsou v sondě vidět pozůstatky minimálně čtyř jedinců – čtyř hrobů, které se vzájemně porušují. Kostel byl zbořen v roce 1791 při Josefských reformách, od té doby tu dochází k neustálému narušování těch hrobů, protože jsou velmi mělké. Proto také docházelo i na povrchu k neustálému nacházení lidských pozůstatků,“ přibližuje archeolog Vojtěch Peksa.
Archeologové na místě hledají základy někdejšího kostela. „Vidíme tu jak základy toho barokního kostela, to je poměrně masivní zděná konstrukce, tak i mnohem subtilnější základy toho gotického kostela – ty vznikly někdy v 90. letech 14. století,“ popisuje Peksa.
Půdorys kostela chtějí archeologové nechat vyznačený tak, aby kostel sv. Václava připomínal. „Uvnitř pak bude kříž ze čtyř chmelových sloupů a v presbytáři, na místě původního oltáře, bude stát socha svatého Václava,“ doplňuje Vojtěch Peksa.
Socha bude nová. Původní, takzvaný Černý svatý Václav, který stál nedaleko, je od 70. letech 20. století v Cítolibech na náměstí.
Související
-
Archeologové v Kadani objevili u jezu na dně Ohře řadu unikátních nálezů
Keramické střepy, zdobené kachle nebo zlatý špendlík - to je jen zlomek toho, co archeologové našli na dně řeky Ohře v Kadani.
-
Archeologové na Lounsku objevili pravěké sídliště i zbytky cihelny z počátku 19. století
Archeologové u Bílence objevili pravěké sídliště staré 7000 let. Pracují na úseku budoucí trasy dálnice D6 mezi Petrohradem a Lubencem.
-
Na trase budoucí dálnice D6 mezi Petrohradem a Lubencem objevili archeologové řadu zajímavých nálezů
Zbytky cihelny z 19. století nebo úlomky nádob z období mladší doby kamenné. Takové nálezy odhalili archeologové v trase budoucí dálnice D6 mezi Petrohradem a Lubencem.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
PRŮZKUM: Do charitativních sbírek přispívá většina Čechů. Peníze posílají nahodile a dle potřeby
-
Bradáčová mi nebude koukat přes rameno, říká nový šéf pražských vrchních žalobců Štěpánek
-
‚Policajt‘ Amerika a hra o finanční řád světa. Proč chce Trump oslabit dolar a má Čína eso v rukávu?
-
Napadení Fialova účtu na X: policie případ šetří jako neoprávněný přístup k počítačovému systému