Na trase budoucí dálnice D6 mezi Petrohradem a Lubencem objevili archeologové řadu zajímavých nálezů

29. červenec 2024

Zbytky cihelny z 19. století nebo úlomky nádob z období mladší doby kamenné. Takové nálezy odhalili archeologové v trase budoucí dálnice D6 mezi Petrohradem a Lubencem na Lounsku. Ještě v průběhu odkrývání naleziště představili objevy novinářům.

Vedoucí archeologického výzkumu Jan Vizner upozornil, že výzkum stále probíhá a datace je tak poměrně zkreslená. Lokalitu označil za multikulturní – to znamená, že nálezy jsou z různých období.

Nejstarší úlomky keramických nádob je podle něj možné přisoudit podle zdobení kultuře s vypíchanou keramikou, tedy do období mladší doby kamenné – asi 7000 let před naším letopočtem.

Nález cihelny u Bílence pak archeologové předpokládali – objekt totiž objevili v různých archiváliích. Jako ještě stojící budova je zaznamenána například v historických mapách z první poloviny 19. století.

Výkopové práce na trase budoucí dálnice D6 mezi Petrohradem a Lubencem

Dnes jsou pod odkrytou vrstvou ornice vidět oblasti s výrazně jinou, oranžovou barvou cihel, jak suť zeminu zabarvila. Místy jsou ještě i nepatrné zbytky zdí. Zánik malé cihelny souvisí zřejmě s konkurencí větších podniků na konci 19. století.

Fyzický průzkum v zemi je podle Jana Viznera náročný a nákladný a dělá se jen tam, kde je potřeba. Před stavbou dálnice se provádí takzvaný záchranný archeologický výzkum. To znamená, že archeologové nejdou do lokality naslepo – nejprve hledají v místech, kde stavbaři budou stavět.

Nalezené stopy historie zdokumentují a v podobě publikací, fotografií 3D modelů či artefaktů uchovají.

Moderní metody se podle Viznera přibližují tomu, že se některá místa budou moct prozkoumat i bez kopnutí do země - například tedy podpovrchovým snímáním.

Spustit audio

Související