Archeologové na Lounsku objevili pravěké sídliště i zbytky cihelny z počátku 19. století

30. červenec 2024

Archeologové u Bílence objevili pravěké sídliště staré 7000 let. Pracují na úseku budoucí trasy dálnice D6 mezi Petrohradem a Lubencem – snaží se zachránit historické artefakty, než na další část stavby dálnice z Prahy do Karlových Varů vyrazí těžká technika.

„Škrábeme to tady kvůli tomu, že jsou tady pozůstatky nějaké keramické nádoby, nějaké velké zásobnice. Chceme zjistit, jestli je kolem nějaká výplň. Dají se tak identifikovat kraje toho objektu – podle toho se pak zvolí řez a objekt se vykope,“ předvádí názorně archeolog Matěj Forst jak z plochy staveniště izolovat například jeden z keramických úlomků.

„Když najdeme středy takto pěkně vytvarované a zdobené, tak poměrně přesně víme, z jaké doby pocházejí – typy zdobení, zpracování, výroby a tvarování jsou pro nás těmi nejzákladnějšími datačními materiály,“ vysvětluje vedoucí archeologického výzkumu u Bílence Jan Vizner prvotní dataci nálezů, kterou ale později musí upřesnit dalším zkoumáním.

Může to být složitější také tím, že se osídlení místa v průběhu staletí a tisíciletí měnilo.

„Jsme na multikulturní lokalitě, tedy v místě, které bylo osídleno několika stupních těch pravěkých kultur. Nejstarší keramika, kterou jsme tu našli, pochází z kultury z vypíchanou keramikou – jsme tedy v mladší době kamenné,“ upřesnil pravěké nálezy Jan Vizner.

Archeologové na Lounsku objevili pravěké sídliště i zbytky cihelny z počátku 19. století

Mezi objekty osídlení vyjmenoval kromě zásobních a odpadních jam také pece a pravděpodobně parní lázně. Z těch moderních tu pak odhalili zbytky cihelny.

„Spolehlivě víme, že tady stála v první polovině 19. století, protože je na starých katastrálních mapách. Tyto menší cihelny pak většinou zanikali pod konkurencí velkých podniků někdy na počátku 20. století,“ přibližuje Vizner.

Podle něj by mohli archeologové průzkum dokončit koncem září nebo začátkem října.

Spustit audio

Související