Od katastrofy na dole Pluto na Mostecku uplynulo 40 let. Po výbuchu tam přišlo o život 65 horníků
3. září uplynulo 40 let od jedné z největších důlních katastrof, která se odehrála na severu Čech. V roce 1981 v části dolu Pluto v Louce u Litvínova na Mostecku došlo k výbuchu uhelného prachu a k následnému požáru. Při neštěstí přišlo o život 65 horníků. Ti, co tragickou událost přežili, na ni dodnes vzpomínají se slzami v očích.
„No, já měl zrovna odpolední šichtu – nám se porouchal dopravník, tak jsem šel za dispečerem s tím, aby nám poslal elektrikáře, a on mi takovým klidným hlasem pověděl, že má daleko větší starosti, než hledat mi elektrikáře, a abych si ho našel sám,“ popisuje svou odpolední směnu 3. září 1981 Miroslav Drdlík.
V okamžiku výbuchu byl v podzemí v dole Koohinoor, který byl od Pluta vzdálený necelé dva kilometry. O neštěstí se dozvěděl až po konci směny.
Vzpomínka na ten okamžik je těžká i po 40 letech. „Když byl konec směny a dostali jsme se k jámě, abychom vyfárali, tak teprve pak jsme se to neštěstí dozvěděli,“ vzpomíná Drdlík.
Vzpomínky na tragédii v dole Pluto jsou i po 40 letech živé
Proč k neštěstí došlo, vlastně dodnes nikdo neví, říká bývalý horník z Pluta a současný ředitel Podkrušnohorského technického muzea, Zbyněk Jakš.
„Proč se to stalo, to asi nikdo neřekne na 100 procent. Co se jistě ví, je to, že došlo k výbuchu uhelného prachu. Bohužel došlo i k poruše hlavního ventilátoru, takže nemohlo dojít k odsávání tepla, které vzniklo následkem toho výbuchu. A pak tam také zůstaly ty škodliviny, takže tam těch mrtvých havířů bylo víc – dohromady 65,“ shnuje Jakš.
Čtěte také
Na událost dodnes vzpomínají i ti, kterých se osobně nedotkla. Karel Našinec byl v té době učeň vracející se z Meziboří domů do Teplic vlakem jedoucím z Litvínova. Parta horníků jedoucích tehdy na osudovou odpolední směnu mu držela dveře vagónu, aby stihl v běhu naskočit.
„Já visel na vlaku, takhle jsem klepal nohou, nahazoval dřevák, chlapi se mi smáli, pak mě popadli za límec, vtáhli mě do vozu a řekli mi: ‚Blbe, příště to nedělej'. Dojeli jsme do Louky, byli to takoví ramenatí chlapi, a všichni v té Louce vystoupili. Já do toho učení chodil 3,5 roku, a už jsem tam ani jednoho z nich neviděl,“ vzpomíná Našinec.
Tragédii na dole Pluto připomíná expozice v Podkrušnohorském technickém muzeu.
Související
-
Po téměř 130 letech končí důl Centrum na Mostecku. Horníci...
S koncem roku definitivně končí i uhelný důl Centrum na Mostecku. V dubnu z něj havíři vytáhli poslední vozík uhlí. Následně začali staré šachty zasypávat. Do tří m...
-
Povrchový důl jako turistická atrakce? Navštivte saský Weisswasser!
Hnědouhelný povrchový důl Nochten u saského města Weisswasser slouží jako turistická atrakce. A to přestože tam uhlí pořád těží. Až se vynadíváte na práci rypadla z...
-
Důl Richard a tajná nacistická továrna pod Radobýlem
I když není nad pěkný výlet na čerstvém vzduchu, tentokrát vás zveme do míst, kam se vlastně nesmí – do bývalé tajné nacistické továrny v dolu Richard na Radobýlu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dozvuky Babišova střetu. Fond zamítl Agrofertu dotace za 350 milionů, dceřinky s třinácti žalobami uspěly
-
Za to, aby se mohl stát otcem, zaplatil desítky tisíc eur. Když se dítě narodilo, chtěl ho dát do ústavu
-
Ve Filadelfii se nedaleko nákupního centra zřítilo menší sanitní letadlo. Nejméně šest lidí zahynulo
-
Japonské saké pro samuraje, kamikadze i v kuchyni. Připravte si miso polévku