Povrchový důl jako turistická atrakce? Navštivte saský Weisswasser!

30. září 2013

Hnědouhelný povrchový důl Nochten u saského města Weisswasser slouží jako turistická atrakce. A to přestože tam uhlí pořád těží. Až se vynadíváte na práci rypadla z vyhlídkové věže, můžete se pro změnu projít po nedalekém rododendronovém parku.

Těžba v dole Nochen začala v roce 1973 a potrvá do roku 2028. Těží se tu tak, aby byla pozdější rekultivace co nejjednodušší a rekultivovaná plocha se opět zalesní. Navíc tu vznikne nové jezero o rozloze 260 hektarů. Napuštěné by mělo být v roce 2020.

Z dolu vede 13 kilometrů dlouhá cyklostezka, po které se můžete svézt nejen na kole, ale také na in line bruslích. Na konci cyklostezky stojí rozhledna, ze které je zajímavý výhled na obrovský povrchový důl.

Kousek je to i rododendronového parku v Kromlau, kde je k vidění i nově vybudovaná zřícenina hradu.

Výlet můžete zakončit jízdou po lesní železnici nebo se vydat do nedalekých lázní Bad Muskau, kde je k vidění Fürst-Pücklerův park se zámkem a arboretem, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.


Zvětšit mapu
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.