Ochránci přírody instalují na rybníky v Ústeckém kraji plovoucí ostrovy. Pomohou vodním ptákům s hnízděním

5. květen 2022 11:24

Na Zámeckém rybníku v Děčíně se objevil umělý plovoucí ostrov osázený vodními rostlinami. Umístili ho tam ochránci přírody a strážci národního parku České Švýcarsko. Ostrůvek pomůže vodním ptákům, zejména labutím, nerušeně zahnízdit a vyvést mladé. Plovoucí hnízdiště už je i na rybníce ve Staré Olešce na Děčínsku. Ochránci přírody se chystají ostrůvky umístit na další dva rybníky v Ústeckém kraji.

„Jde o kovovou nerezovou konstrukci podpořenou plováky, která má v sobě nainstalovanou jutovou rohož, která umožní zakořenění vodních rostlin, které jsme tam dodali,“ popisuje plovoucí ostrov pro hnízdění vodního ptactva strážce národního parku Miroslav Rybář.

Zhruba dvoumetrový ostrůvek osázený rostlinami kopíruje výšku hladiny rybníka.

„Tady k tomu nižšímu vyrobíme ještě vyvýšený ostrov, který bude asi 40 centimetrů nad vodní hladinou. Ten bude především určený pro hnízdění labutí, které na tom nejsou v okrese Děčín populačně nejlépe,“ vysvětluje Rybář.

Právě loni zahnízdil labutí pár po dlouhých letech na Zámeckém rybníku v Děčíně, kvůli hustému provozu a rybářům tam ale ptáci neměli klid. Ostrůvek jim má pomoci v nerušeném vyvedení mláďat.

Ochránci přírody a strážci národního parku České Švýcarsko instalují na pět rybníků v Ústeckém kraji plovoucí ostrovy. Mají pomoci ptákům s nerušeným hnízděním

„My jsme dokončili výzkumný projekt, který kofinancovala Technologická agentura České republiky. Vyvinuli jsme díky tomu technické řešení těch ostrovů,“ vysvětluje Milan Hladík z Vodohospodářského rozvoje a výstavby.

Firma vyrobila před pěti lety podle skotského vzoru plovoucí ostrovy, které se chovaly jako biotop a poskytovaly útočiště a živiny mnoha živočichům v příbřežních zónách lipenské přehrady.

„Zjistili jsme, jako vedlejší produkt, že se na tom zalíbilo ptákům. Na Lipně zahnízdili i rybáci, což je velice vzácný druh,“ dodává Hladík.

Nabídky hnízdících ostrůvků si povšimnul ředitel národního parku České Švýcarsko, který je sám ornitolog, a ve spolupráci s městem Děčín a Ústí nad Labem jich několik objednal. „Děláme jich tady pět, a mezitím jsme napsali grant na Norské fondy, na vývoj těch ostrovů speciálně pro ptáky,“ dodává Hladík.

Kromě Děčína a Staré Olešky přijdou plovoucí mokřady na rybník Světlík u Krásné Lípy a na vodní plochu v přírodní rezervaci u Chomutova.

Spustit audio

Související