Obloha skoupá na planety, nikoli však na hvězdy: Procházka dubnovou oblohou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Saturn
0:00
/
0:00

Oblohu s jarním trojúhelníkem hvězd prozáří svým jasem Mars, Jupiter i Saturn a také meteorický roj Lyrid.

Na noční obloze napočítáme 11 hvězd s jasností do 1. magnitudy. Podle hvězdné mapy zjistíme, že z jarních souhvězdí leží nejvíc na západě Lev s nejjasnější hvězdou Regulus. Vysoko v nadhlavníku září Velký Vůz, který je součástí cirkumpolárního, tedy nikdy nezapadajícího souhvězdí Velké Medvědice. Druhá hvězda jeho oje Alcor-Mizar, je (jak název napovídá) dvojhvězda dobře viditelná pouhým okem, přičemž Alcor je slabší.

Dominantními souhvězdími jsou však Lev, Pastýř a Panna se svými alfahvězdami Regulus, Arktur a Spica, tvořícími perfektní orientační útvar – tzv. jarní trojúhelník. Jižnímu obzoru dominuje nenápadná Hydra, která však má jedno prvenství – je to nejdelší souhvězdí oblohy. Střeží prostor od Raka pod Lvem a Pannou až k souhvězdí Váhy.

Tři planety

Ze sedmi planet uvidíme v dubnu pouze tři – Mars, Jupiter a Saturn. Ostatní planety jsou v takových polohách vůči Slunci a Zemi, kdy jsou nepozorovatelné, např. Venuše, která byla na počátku roku na jihovýchodě Jitřenkou, se objeví až v listopadu jako Večernice.

Velký vůz nad mlhou

Mars se přesunul do souhvězdí Býka a vidět bude v první polovině noci. Jupiter svítí nízko nad jihovýchodním obzorem v souhvězdí Hadonoše v druhé polovině noci a Saturn, který je po celý rok v souhvězdí Střelce, můžeme spatřit ráno nad jihovýchodním obzorem. Jeho prstence vidíme ze severní strany, v nepřevracejícím dalekohledu jakoby shora.

Úkazy na obloze

Z úkazů nabízí obloha 9. dubna večer na západě pěkné seskupení Měsíce, hvězdokupy Plejády, Marsu a hvězdy Aldebaran v Býku, coby pozůstatek ranní konjunkce Měsíce a Marsu. Podobně pak 22. dubna v druhé polovině noci budou po ranní konjunkci v blízkosti Měsíc, hvězda Antares ze Štíra a Jupiter. O tři dny později, 25.dubna, nastane ještě za bílého dne konjunkce Měsíce se Saturnem; z ní sice neuvidíme nic, ale v tento i následující den budou k ránu nad jihovýchodem obě tělesa blízko sebe.

23. dubna nastane maximum meteorického roje Lyrid s frekvencí kolem 20 meteorů za hodinu. Říká se, že Lyridy vítají do jara. „Vítání“ však bude pozorovatelné jen ráno, předtím je svým svitem ruší Měsíc. A když už jsem u něj, tak v závěru ještě jeho fáze. 5. dubna nov, 12. dubna první čtvrť, 19. dubna úplněk a 26. dubna poslední čtvrť.

Hezké jaro a ničím nerušenou podívanou!