Objevy a události týdne č. 46

16. listopad 2008

Létající automobil, nové jeskyně na Vršatci, pescadorský "trojúhelník", podnikavá chobotnice, nálezy z hradiště Bojná.

Do dvou let by si movití zájemci mohli koupit první létající automobil. Napsal to britský deník Daily Telegraph. Vůz bude schopen běžné jízdy, jakmile se však řidiči zachce, osm raket jej vynese kolmo do vzduchu. Tam se trysky naklopí a umožní let dopředu, maximální rychlostí 240 kilometrů v hodině. Dolet auta odhadují technici na 120 kilometrů, výšku letu až na 1500 metrů. A cena? Víc než 15 milionů korun.

Vsetínští speleologové pravidelně kontrolují jeskynní systémy v Beskydech, Javornících a Bílých Karpatech a monitorují geologické změny v podloží. Při kontrole propasti na karpatském Vršatci na slovensko-českém pomezí přitom v letošním roce zcela náhodou objevili desítky let marně hledané pokračování zdejších podzemních prostor. Teď se je chystají důkladně zmapovat. Může to trvat i několik měsíců.

Koncem října došlo nad Tchajwanským průlivem, v oblasti Pescadorských ostrovů, k leteckému neštěstí - při cvičném letu se tu zřítil bojový letoun. Na tom by možná nebylo nic divného, kdyby nebyla právě tato oblast považována za asijskou obdobu tajemného Bermudského trojúhelníku. Vědci však popírají, že by se v oblasti dělo něco abnormálního. Letadla mohou podle nich padat kdekoliv. Příčina je jinde.

Akvárium v německém Coburgu má starosti s chobotnicí. Hlavonožec Otto stresuje své spolubydlící - přestavuje interiér skleněného obydlí, žongluje s kraby nebo hází kamínky. Posledním kouskem zaměstnance akvária doslova šokoval. Tři noci po sobě zkratoval elektřinu v celém akváriu, když proudem vody zasáhl svítící žárovku. Museli ji pověsit výš a začít uvažovat, čím podnikavou chobotnici zabaví.

Tisíce předmětů z 9. a 10. století vykopali slovenští archeologové na hradišti Bojná u Topoľčan. Lidé tu žili v době vzniku Velké Moravy. Hradiště bylo před víc než tisíci lety definitivně zničeno Maďary; znovuobjeveno bylo teprve předloni. Od té doby v Bojné neubývá nových vzácných nálezů, někdy i z drahých kovů. Výběr toho nejzajímavějšího je aktuálně k vidění v Moravském zemském muzeu v Brně.

Pramen: ČTK
Vysíláno v Planetáriu č. 46/2008, 15. - 21. listopadu 2008.

Pravidelná rubrika Objevy a události týdne se vysílá na začátku každého Planetária.

autor: frv
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.