Obce a města v Ústeckém kraji začínají obyvatele víc tlačit do třídění odpadu
Obce a města v Ústeckém kraji se připravují na nový zákon o nakládání s komunálním odpadem. Uložení odpadků na skládce se podraží, proto se samosprávy snaží přimět obyvatele víc třídit.
Zkušenosti z měst ukazují, že lidé do černých popelnic vyhazují často až polovinu věcí, které by se daly uložit do nádob na papír, plast nebo sklo.
Třeba v České Kamenici na Děčínsku proto vedení města naplánovalo od nového roku změny v odpadovém hospodářství.
Zruší například pytlový svoz tříděného odpadu. „Ty pytle praskají, hrabou se v nich prasata, odpadky lítají ve větru,“ popisuje nezávislý starosta Jan Papajanovský.
Obyvatelé dostanou možnost mít přede dveřmi nádoby na plast, papír i na bioodpad. Město teď hledá novou firmu, která bude umět přizpůsobit četnost a trasy svozů novému systému.
Obce a města se snaží o lepší třídění odpadů i větší soběstačnost
Některá města na Děčínsku si s bioodpadem poradí sama – příkladem je třeba Šluknov, který má vlastní kompostárnu. Na její provoz letos město doplácelo asi 150 tisíc korun.
„Z několika obcí svážíme bioodpad k nám. Od letošního roku máme instalovaný i vážní systém, takže máme přehled o tom, kolik každá domácnost vyprodukuje,“ dodává nezávislá starostka Šluknova Eva Džumanová.
Přimět obyvatele víc třídit se snaží i Kovářská na Chomutovsku. Na podzim zavede svoz tříděného odpadu v pytlích přímo ode dveří.
„S hrůzou jsme zjistili, že ta Kovářská třídí někde kolem 14 až 15 %,“ přiznává starosta Milan Duháň z ODS a pokračuje: „Chceme se dostat na hranici zhruba 30 %.“
Města a obce motivuje k většímu třídění nadcházející změna zákona o ukládání komunálního odpadu.
„Od roku 2021 by měla začít platit nová odpadová legislativa, kterou aktuálně projednává sněmovna. Jejím cílem je zvýšit recyklaci a materiálové využití odpadů i obalů v České republice a zásadně omezit jejich skládkování,“ vysvětluje Petr Roubíčková z ministerstva životního prostředí.
Od příštího roku by totiž mělo uložení komunálního odpadu na skládkách citelně podražit.
Související
-
Na Lounsku by se mohl z vytříděných odpadů vyrábět tzv. plastový beton
U obce Vrbička na Lounsku má vzniknout provoz na zpracování plastů. V areálu tamní skládky komunálního odpadu ho chce postavit soukromý investor.
-
Česká firma vyvinula způsob ekologické likvidace odpadu. První zařízení instalovala na Mostecku
Společnost LOG ECO představila v Kopistech zařízení na likvidaci komunálního opadu, plastů i pneumatik. Jeho výhodou je, že se odpad před zpracováním nemusí třídit.
-
V Komořanech na Mostecku má vyrůst spalovna komunálního odpadu
Tři miliardy korun má stát výstavba nové spalovny komunálního odpadu v Komořanech na Mostecku. Nová technologie nahradí dosavadní spalování uhlí.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bašár Asad se svou rodinou přiletěl do Moskvy, píší tamní média. Rusko jim poskytlo azyl
-
Popularita Zelenského na Ukrajině klesá. Dnes by ho volilo 16 procent lidí, víc podpory má Zalužnyj
-
Tureček: Zatím v Sýrii vidíme ukázkové předání moci. Jsem ale skeptický, jak to dopadne
-
Přes 3300 lékařů na Slovensku podalo výpověď, Ficova vláda je chce přinutit pracovat novým zákonem