O drahých kamenech a jejich úpravách, gekonech na stropě, živých taxících roztočů a hadích pružinách
Kameny drahé a nejdražší, jak se upravují a proč (4:39) – Procházka červnovou oblohou (20:18) – Desatero pohybů, 5. část: Letci, lezci, šplhavci a černí pasažéři (26:06)
V úvodním přehledu zajímavostí vám prozradíme, proč „reznou“ kdysi tak čisté řeky na Aljašce, představíme vám vyhynulého příbuzného australských ježur a ptakopysků ze „zlaté éry“ ptakořitných živočichů, povíme si o nečekaném nálezu mamutích kostí ve vinném sklípku rakouského vinaře, zmíníme se o neumělých vyobrazeních lodí z pozůstatků kostela v izraelském Rahatu a také o prvních vědecky využitelných snímcích, které vědcům poslala evropská sonda Euclid.
Kameny drahé a nejdražší
Asi není člověka, kterého by neuchvacovala krása drahých kamenů – ať už ve šperku, královské koruně nebo jen tak, někde na výstavě. S diamanty, safíry, opály nebo smaragdy je spjata spousta příběhů, dobrodružných zkazek o jejich hledání a objevování, povídání o pokladech, historky o loupežích i falšování. Znáte je z literatury a také z historie, dávné i docela nedávné. Když se najde nějaký zvlášť výjimečný kámen, především diamant, i dnes si toho rádi všimnou novináři. Nejvzácnějšími drahými kameny z hlediska výskytu v přírodě však nejsou diamanty. Nemusí být ani těmi nejdražšími; ke koupi skutečných unikátů, ať už jde o jakýkoliv kámen, byste museli mít řádně nadité bankovní konto.Možná ani nevíte, že se drahé kameny nejen brousí, ale také všelijak upravují a vylepšují.
O drahých kamenech vypráví Jaroslav Dvořák, jednatel firmy Gemtop s třicetiletou zkušeností s touto zajímavou komoditou. Které z drahých kamenů jsou z hlediska svého výskytu nejvzácnější? Podle čeho se určují ceny, za který drahý kámen si zájemci připlatí nejvíc a jakou roli v tom hraje paní Móda? Drahé kameny se brousí, ale také různě upravují; pro zlepšení barvy, čirosti nebo trvanlivosti – to v případě, že jsou třeba popraskané. Způsoby ošetření drahých kamenů mohou být velmi jednoduché, ale také značně sofistikované.
Desatero pohybů popáté: Lezci a pasažéři
Minule jsme řešili záhadu velkých pterosaurů, u nichž si vědci stále lámou hlavu, jakou vlastně používali techniku při vzletu; pokud tedy ti největší vůbec létali. Povídali jsme si také o skvělých leteckých schopnostech albatrosů nebo třeba špačků, jejichž tisícihlavá hejna vytváří na obloze úžasné formace, aniž by došlo k jediné srážce. Nakonec jsme se zmínili o létajících žábách, na které dnes navážeme povídáním o létajících plazech a také ještěrkách. Prozradíme vám, jak mohou gekoni běhat po hladkých svislých plochách i po stropě, zmíníme se o roztočích, kteří pro svou dopravu používají jiné tvory jako taxíky a také o hadech, kteří se dovedou vystřelit jako uvolněná pružina.
O pohybu v říši zvířat opět vypráví biolog Jaroslav Petr z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi, autor knihy „Desatero pohybů“.
Související
-
Vždy se falšuje to, co zrovna frčí. S českým rubínem z 19. století vás nepotěším, říká starožitník
Ukazovat cennosti v lepším světle, než jaké jsou, se prý lidé snaží odedávna. Vedle umělých barevných kamenů musí starožitníci umět rozeznávat také syntetické diamanty.
-
„Pravý diamant poznám.“ František Kotler, zapomenutý gemolog světového významu
Alexander František Kotler se narodil v roce 1872 v Petrohradě, kde jeho příbuzní obchodovali s českými granáty a kde on sám se tomuto oboru věnoval.
-
Chřestýš stupňuje zvuky, čím víc se bojí nepřítele. Had se tak zdá blíž
Akustický výkon hada je podle vědců hlavně signálem strachu. Chřestýš se tak chová třeba v obavě z toho, aby ho jiná zvířata nezašlápla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.