Nově vzniklé jezero Most nabízí nepřeberné množství nejen vodních radovánek
Že by vás nenapadlo vyjet za koupáním do severočeského Mostu? Klidně vás to napadnout může. Od roku 2020 tam k vodním radovánkám slouží nově vytvořené Jezero Most. Jeho vlastníkem je státní podnik DIAMO, který velice dobře spolupracuje s městem. Jezero přitom nabízí nejen vodní zábavu. V jeho okolí můžete jezdit na kole, na bruslích nebo si zahrát stolní tenis.
Na začátku 20. století byl ve starém Mostě, v oblasti už vysychajícího Komořanského jezera a okolí založen důl Richard. O jeho rozměrech dává představu objem těženého hnědého uhlí, v době 2. světové války to bylo téměř 900 tisíc tun ročně. V roce 1945 byl přejmenován na Důl Ležáky na paměť obce zničené nacisty.
S novou technikou a zvýšenou potřebou uhlí se zvyšovalo i množství těženého materiálu, počítalo se v milionech tun. Za oběť tomu padlo starobylé královské město Most, ze kterého se podařilo zachránit gotický chrám. Šlo o naprosto unikátní akci, během které byl svatostánek přesunut o 841 metrů. K 31. srpnu 1999 byla těžba ukončena. Zbyla po ní jen olbřímí díra a okolní výsypky. A také plán na rekultivaci, která přišla na 1,6 miliardy korun.
Pláž vyhrazená pejskařům
Vytěžený prostor se plnil vodou z Ohře s přestávkami dlouhých šest let. Dnes má nově vytvořené jezero rozlohu skoro 310 hektarů a je tak druhým největším jezerem u nás. Jeho obvod je zhruba devět kilometrů, maximální hloubka podle posledních měření 71 metrů a o čistotě vody svědčí skutečnost, že je průhledná až do hloubky osmi metrů.
Na vodní plochu navazuje 1 300 hektarů rekultivovaných okolních ploch. Roste tam na 350 druhů cévnatých rostlin, ornitologové napočítali víc než dvě desítky ptačích druhů. Navíc jde o jedno z našich nejvýznamnějších zimovišť vodních ptáků. V okolí žijí i drobní živočichové.
Jezero Most nabízí od roku 2020 ideální podmínky pro rekreaci, turistiku a sportovní vyžití. Na pobřežní komunikaci navazuje cyklostezka, kde letos začíná sloužit i dobíjecí stanice pro elektrokola. Dobrý terén oceňují bruslaři i maminky s kočárky. Připravená jsou i mola pro lodě – ovšem bez motoru. A také rybolov je tu zakázaný.
Vozíčkářům usnadňuje vstup do vody speciální plošina. Je tu i pláž vyhrazená pro pejskaře, rozlehlé dětské hřiště, prostor pro volejbal, k dispozici jsou pingpongové stoly, převlékací kabiny, toalety, občerstvení, půjčovna lehátek a slunečníků. Parkoviště mají dostatečnou kapacitu a navíc sem jezdí pravidelná linka MHD číslo 16. Zvídavé uspokojí naučná stezka o průběhu revitalizace. Občas tu cvičí vodní záchranáři nebo trénují dračí lodě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.