Nově musí města a obce vytřídit minimálně 60 procent směsného odpadu. Bioodpad se přitom nepočítá

10. leden 2025 09:01

Od letošního roku musí města a obce vytřídit minimálně 60 procent směsného odpadu. Do vytříděné složky ale nepatří bioodpad, který vyprodukují obyvatelé nebo obce z údržby veřejných prostranství.

Kvůli tomu, že tenhle odpad si obce a města započítat do vytříditelné složky nemohou, nesplní zákonem stanovený limit a budou muset zaplatit pokutu.

Například Krásná Lípa na Děčínsku se proto rozhodla pro stavbu komunitní kompostárny. Pořídit by si ji chtěl i Velký Šenov.

Kompostárna

„My se snažíme chovat slušně. Veškeré zbytky zpracováváme – používáme je při obnově zeleně. Výsledkem ale je, že na to budeme nějakým způsobem doplácet, protože za to, že nebudeme plnit ten ukazatel 60 procent, budeme pokutováni,“ shrnuje s povzdechem nezávislý starosta Krásné Lípy na Děčínsku Jan Kolář s tím, že jde o rostlinné zbytky, které vznikají na území obce, listí, které ve velkém sváží pro občany nebo dřevitou hmotu, kterou štěpkují.

Tenhle odpad se ale započítat do vytříditelné složky podle ministerstva životního prostředí nedá, protože není možné ho přesně evidovat.

„Evropská komise umožňuje prostřednictvím různých metod započítávat i tento neodpad do toho vytříděného odpadu. Ministerstvo životního prostředí dosud nevydalo prováděcí předpis, kterým by to umožnilo, takže je to vnitrostátní blokace na straně ministerstva,“ shrnuje místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal.

Krásná Lípa postaví vlastní kompostárnu

Řešením by mohla být komunitní kompostárna, a tak se Krásná Lípa rozhodla, že si ji letos postaví. „Celý ten náklad je zhruba 5,2 milionu korun, dotace přitom činí 4,7 milionu korun,“ doplňuje Kolář.

Na jaře by měla stavba kompostárny v Krásné Lípě začít a od poloviny roku by mělo být zařízení v provozu.

Ministerstvo životního prostředí teď pracuje na tom, aby mohly obce tovar, který převezou do komunitní kompostárny do vytříděného odpadu započítávat.

„Umožní započítávání komunitního kompostování. Nyní je připravena právní úprava, kterou bude řešit ministerská vyhláška,“ vysvětlila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí.

Několik obcí ze Šluknovského výběžku teď řeší situaci tak, že vozí bioodpad do kompostárny ve Šluknově.

Obce a města mohou vozit bioodpad celkem asi na 20 míst v Ústeckém kraji.

Spustit audio

Související