Města budou od ledna 2025 povinně třídit i textilní odpad. Navíc by mohla třídit i uhelný popel
Města a obce budou mít od ledna povinnost třídit textilní odpad. Lidem tak musí poskytnout nádoby nebo místo pro ukládání takového odpadu, aby nekončil na skládkách. Od nového roku by obce mohly taky třídit popel. Za jeho vytřídění by na skládkách platily míň peněz.
Povinnost třídit textilní odpad pro obce znamená zajistit pro obyvatele možnost svozu takového odpadu nebo míst, kde ho můžou odkládat.
Zajímavostí je, že nádoby na textil mají už teď například v Žatci nebo v Teplicích.
Zatímco v Teplicích jsou vedená na textilní odpad, a město tím má splněno, v Žatci jsou kontejnery vedené na předcházení vzniku odpadu s následným využití textilu. Od ledna tak budou muset na sběrném dvoře navíc vytvořit místo pro sběr textilního odpadu. To je i nejčastějším řešením v jiných obcích.
Třídění textilního odpadu má znovu zmenšit množství skládkovaného odpadu.
Přes zimu se zvyšuje i množství odpadu z domácností, kde se topí tuhými palivy. Popel ze dřeva nebo dřevěných pelet se dá ukládat do kompostáren nebo do popelnic na bioodpad.
Uhlený popel půjde od ledna 2025 třídit. Zřejmě se to ale nevyplatí
Od ledna ale půjde nově třídit i uhelný popel z domácích topenišť. Lze ho totiž podle ministerstva životního prostředí považovat za technologický odpad, který má na skládkách jinou, nižší sazbu.
Navíc, pokud obec zajistí vytřídění popela, nebude se jí skládkovaný popel počítat do základu pro tzv. slevu při ukládání komunálního odpadu.
Například v Blšanech u Žatce si proto podle nezávislé starostky Dagmar Břehovské udělali kalkulaci, ze které zjistili, že zajistit lidem zvlášť nádobu na popel by se jim nevyplatilo. Podobné situace je podle úřednic z odboru životního prostředí i v Žatci a Teplicích.
Navíc zásadní otázkou by podle oslovených radnic zůstalo vyřešit odpovědnost případného požáru nádoby nebo svozového vozu v případě, že by obyvatelé vysypali žhavý nebo horký popel.
Od začátku letošního roku mohou lidé odvézt popel do sběrného dvora v Postoploprtech. Dosud toho nikdo nevyužil.
Související
-
Města a obce v Ústeckém kraji soutěžila ve třídění odpadků, ocenění získaly i dvě obce na Děčínsku
Doubice a Lipová u Šluknova získaly první místo v soutěži Skleněná popelnice. Ceny za první místa si odnesl i Žatec a Loučná pod Klínovcem.
-
Lounská radnice chce přimět obyvatele města k důslednějšímu třídění odpadu
Lidé v Lounech málo třídí odpad. Podle dat města dosahuje podíl separovaných surovin jen 26 procent. Proto chce vedení Loun motivovat obyvatele k třídění kampaní.
-
V Jiříkově plánují příští rok změnu v odpadovém hospodářství
V Jiříkově na Děčínsku chtějí přejít na tzv. door-to-door systém svozu odpadů. Znamená to, že obyvatelé dostanou nádoby na tříděný odpad přímo ke svým domům.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Lepší sloužit, než utíkat.‘ Mladí Ukrajinci stojí před dilematem, zda nastoupit na vojnu, nebo odejít
-
Kvůli tlaku na výkon v práci umírají už středoškoláci. V Jižní Koreji to vede ke zvýšené hrozbě sebevražd
-
Američanka po vzoru zabití šéfa UnitedHealthcare hrozila své pojišťovně. Stanula před soudem
-
Syrští uprchlíci v Jordánsku oslavovali pád Asadova režimu. Nejsou si ale jistí, zda se do země vrátit