Nová knížka o Rudolfu Welsovi. Na výletě v saském Lichtensteinu. Výročí spisovatele a diplomata F. C. Weiskopfa
Michael Rund měl před dvěma týdny v Karlových Varech autogramiádu své poslední knížky s názvem Po stopách Rudolfa Welse. Jde o druhé, o nové informace rozšířené vydání.
Kniha představuje osobnost meziválečného architekta, rodáka z Rokycanska, který je autorem celé řady zajímavých staveb v Sokolově, Varech ale třeba i Praze. Zde také spolupracoval s Voskovcem a Werichem na filmu Hej rup. Autora knížky jsme si pozvali k mikrofonu.
S kolegy z partnerské stanice MDR se vydáme do Lichtensteinu nedaleko Chemnitz. V malebném parku jsou tu k vidění na dvě desítky známých staveb z celého světa ve zmenšeném provedení.
Ve výročí týdne si představíme komunistického spisovatele a novináře Franze Carla Weiskopfa. Po studiích germanistiky a historie na pražské univerzitě se přestěhoval do Berlína. Zde přispíval do novin, působil jako spisovatel na volné noze a angažoval se v marxistickém hnutí.
Po nástupu nacismu se vrátil do Prahy, kde pracoval jako šéfredaktor levicových novin Arbeiter Illustrierte Zeitung a dál se věnoval literární tvorbě a také překladům. Podle některých svých současníků byl Weiskopf v této době agentem sovětských tajných služeb.
Válku prožil v USA. Po ní pracoval v československých diplomatických službách. V letech 1950 až 52 byl československým velvyslancem v Pekingu. V roce 1953 odešel do NDR.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...