Neziskové organizaci K srdci klíč se letos podařilo najít bydlení 10 lidem, kteří žili dlouhodobě na ulici
Nezisková organizace K srdci klíč se v Chomutově zabývá pomocí lidem bez domova. Provozuje azylové domy i noclehárnu. V rámci projektu s názvem Housing First našla letos organizace nové bydlení i práci více než desítce lidí, kteří se ocitli na ulici. Ti tak mohou letošní Štědrý den strávit v teple svého domova.
„Bydlíme jako normální lidi. Užili jsme si dost – žili jsme v parku jako bezdomovci. Nejvíc mě to mrzelo kvůli pejskovi, kterého jsme tady tahali sebou po městě,“ vzpomíná na dobu před rokem pan Jiří.
Společně se svou přítelkyní přišli během pandemie o práci. Nemohli platit nájem, a tak přišli i o bydlení. Na ulici skončili krátce poté, co si v útulku vzali psa, aby mu zajistili domov, o který ale později sami přišli. Teď se už těší na Štědrý den. „Pečeme cukroví, zdobíme si stromeček a těšíme se, že si na Vánoce uděláme nějakou pěknou procházku,“ dodává pan Jiří.
V noclehárně trávil loňské Vánoce pan Dominik. Celý život byl řidičem kamionu. Zdravotní problémy mu už ale nedovolují práci vykonávat – začal trpět epilepsií. K srdci klíč mu v rámci projektu Housing First našel malý nájemní byt a Dominik si našel novou práci. „Získal jsem bydlení a práci – jsem maximálně spokojený. Loni touhle dobou jsem byl bez domova – po noclehárnách, ubytovnách a tak dále,“ shrnuje.
Pomáhat lidem bez domova má smysl. Bydlení je základ
Nacházet bydlení lidem, kteří žijí na ulici a kteří chtějí svůj život změnit, má smysl. „Po prvním roce máme 10 úspěšně zabydlených domácností. Nejen, že všichni bydlí, ale daří se jim i v dalších oblastech života, jako je třeba získávání práce,“ konstatuje za organizaci K srdci klíč Kateřina Betáková.
Na rozdíl od jiných projektů pomoci lidem bez domova, nemají v Housing First lidé, kteří získají nájemní byt, žádné povinnosti nad rámec včasného hrazení nájmu.
„To bydlení není ničím podmíněno – je to čistě smlouva n ty nájemce, my v tom vůbec nefigurujeme. Takže pokud ti lidé splní podmínky nájemní smlouvy, mohou bydlet. Ta spolupráce s námi není povinná, často jsou ale ti lidé rádi za další podporu,“ doplňuje Betáková.
V příštím roce by mohlo získat bydlení v Chomutově dalších 10 lidí, kteří se ocitli v tíživé životní situaci.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Programová shoda ANO s SPD? Už deset let jsme stejní, Babiš se k nám mezitím přiblížil, popisuje Fiala
-
‚Kompletní a totální příměří.‘ Trump oznámil, že se Izrael s Íránem dohodly na klidu zbraní
-
Írán reagoval velmi slabě, okomentoval Trump útok v Kataru. V zemi se nachází přes 60 Čechů
-
Silná bouřka vyvracela stromy. Hasiči evidují celkem 610 výjezdů po celém Česku, nadále zasahují