Nemocenská: na co si dávat pozor?

Nemocenská
Nemocenská

Na vyplácení nemocenské má nárok každý, kdo si platí zdravotní pojištění. Nemusíme chodit pouze za svým praktikem, neschopenku nám může vystavit každý odborný lékař, který nás chce na nemocenskou poslat. Musíme ale vždy dodržovat pravidla pro uznání nemocenské. Kontrola totiž může přijít kdykoliv.

Nárok na nemocenskou má každý pojištěnec, který byl uznán jako dočasně práce neschopný, nebo mu byla nařízena karanténa, za předpokladu trvání nemoci víc jak 14 kalendářních dní. První dva týdny platí náhradu mzdy zaměstnavatel.

U OSVČ je další podmínkou účast na pojištění minimálně 3 měsíce. Pokud si OSVČ platí pojistné na dobrovolné pojištění, má člověk také nárok od 15. dne na nemocenskou.

Pracovní neschopnost může vystavit jakýkoliv odborný ošetřující lékař. Není nutnost marodit vždy na místě trvalého bydliště: „Nahlásíme lékaři adresu, kde chceme trávit dobu nemoci. Musíme se na této adrese ale zdržovat,“ říká Martina Hechterová, ředitelka odboru sociálního pojištění, pracoviště ČSSZ Ústí nad Labem. Můžeme si ale také v průběhu nemoci přehlásit adresu, když bude za potřebí.

Délku a rozsah vycházek nám také stanovuje ošetřující lékař. „Z pravidla jej stanovuje na šest hodin denně.“ Může to stanovit v různých úsecích dne od sedmi hodin od rána do sedmi hodin do večera. Mimo vystavené hodiny bychom se neměli zdržovat mimo nahlášenou adresu.

Harmonogram vycházek mohou kontrolovat pracovníci ČSSZ

„Kontrolor se prokáže svým průkazem s fotkou. Vyžádá si od kontrolovaného doklad totožnosti, nejčastěji je to občanský průkaz,“ popisuje Hechterová.

Pokud nás, jakkoliv kontrolor nezastihne doma, a to i třeba v případě, že neslyšíme zvonek, nebo jsme na zahradě a kontrolora nezaznamenáme, musíme to jít na ČSSZ a ke svému lékaři vysvětlit hned druhý pracovní den, co obdržíme zprávu do schránky.

Pokud nedodržíme pravidla a nemáme vysvětlení, proč jsme nebyli mimo vycházky doma, obvykle můžeme přijít o část vyplacených peněz. „Podle okolností se nejčastěji krátí nemocenské.“ To znamená, že dotyčný přijde o zbytek nevyplacené nemocenské. Vše řeší okresní správa přes správní řízení.

Spustit audio
autor: Kateřina Klabzubová

Související