Německé obce se těžce vypořádávají se stoupajícími cenami energií. Letecké eso Julius Arigi

30. září 2022

Obecně prospěšná společnost Bohemia Troppau letos slaví 30. výročí svého založení. Připomeneme si ji v repríze loňského rozhovoru. Povíme si také o tom, jak se německé obce vyrovnávají s vysokými cenami energií.

Německé samosprávy si daly za cíl uspořit alespoň 20 procent energií. Omezily proto veřejné osvětlení a vytápění některých budov a také vypínají teplou budovu ve veřejných objektech.

Na závěr pořadu si připomene narození leteckého esa 1. světové války Julia Arigiho, rodáka z Děčína. Během Velké války absolvoval asi 700 letů, a vyhrál 32 vzdušných soubojů. Byl tak druhým nejúspěšnějším pilotem rakousko-uherských vzdušných sil.

Po válce se Julius Arigi usadil v Československu, kde založil úspěšnou leteckou společnost Ikarus. Sympatizoval s nacionálním socialismem a proto ve 30. letech odešel do Rakouska. Po 2. světové válce se snažil vrátit do Československa, byl ale vysídlen a zemřel v Rakousku.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.