NEJ Ústeckého kraje: největší komplex via ferrat v České republice
Po Pastýřské stěně v Děčíně vede nejdelší „via ferrata“ v České republice. Zároveň tam na skále najdete nejvíce zajištěných cest na jednom místě, po kterých se můžete dostat nahoru. A ještě jedna zvláštnost: jako jedna z mála ferrat v Evropě se nachází přímo v centru města.
První ferrata na Pastýřské stěně byla otevřena v dubnu 2014 – od té doby vzniklo na stěně celkem 14 různých cest pro naprosté začátečníky a pokročilé dobrodruhy.
Ferrata je zajištěná cesta ve skalním terénu, která je přístupná všem sportovcům i bez horolezeckých zkušeností. Ovšem nedoporučuje se ferraty zdolávat pokud trpíte závratí a strachem z výšek.
Cesty jsou jištěny ocelovými lany, vstupy a žebříky a musíme mít potřebné vybavení, mezi které patří lezecký sedací úvazek, přilba, kvalitní a pevná obuv a hlavně tzv. pádová brzda.
Myšlenka na vytvoření ferraty v Děčíně vznikla v hlavně horolezce Karla Běliny. Ten má za sebou přes pět tisíc prvovýstupů na skalách a řadí se tak mezi legendy nejenom v česku, ale i v celé Evropě.
Původně bylo naplánováno 5 cest, které se postupně rozšířili až na 14 možných způsobu jak Pastýřskou stěnu vylézt.
A na závěr doplním, že děčínská ferrata je volně a zdarma přístupná a zdarma, platí se pouze za zapůjčení nutného vybavení. Jisté omezení zde ovšem je. Pokud je stěna vlhká nebo prší, tak svůj výstup na ferratu z důvodu bezpečnosti musíte odložit.
Související
-
Rozhledna na Pastýřské stěně aneb „Děčínské nebíčko“
Když zvednete oči od děčínského labského nábřeží, uvidíte na skále bílý zámeček. Restaurace s nádherným výhledem tu stávala už v roce 1890, dnešní podoba je z roku 1905.
-
Turistům v Děčíně se otevře zámeček na Pastýřské stěně,...
Turisté, kteří zamíří do Děčína, se mohou od května těšit na otevřený zámeček na Pastýřské stěně. K dispozici jim tam bude občerstvení a také výstavní prostory zool...
-
Děčín se dohaduje s tvůrcem via ferrat na Pastýřské stěně o...
Magistrát města Děčína trvá na odstranění nové nástupové cesty na jištěnou horolezeckou cestu na Pastýřské stěně. Stavitel via ferrat Karel Bělina ji totiž zbudoval...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.