Nebojte se operace karpálního tunelu, je relativně jednoduchá, vzkazuje MUDr. Jiří Jurča

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy MUDr. Jiří Jurča

Přináší bolest i značná omezení pohyblivosti ruky. Syndrom karpálního tunelu v pokročilých fázích může způsobit i úbytek svalové síly a nakonec i funkční postižení a výpadky hybnosti. Zabránit trvalému poškození umí poměrně jednoduchá operace.

Syndrom karpálního tunelu často vzniká z neúměrného tlaku na středový nerv v prostoru takzvaného “karpálního tunelu“, který se nachází v oblasti zápěstí a dlaně ruky. Projevuje se brněním až palčivou bolestivostí prstů nebo celé dlaně.

Příčin vzniku zdravotní nepříjemnosti je celá řada, mezi nejčastější patří nadměrné přetěžování a úrazy. Ale může vzniknout i v souvislosti s chorobami jako jsou třeba metabolické nemoci – cukrovka, onemocnění štítné žlázy apod. Patří sem také onemocnění pojivové tkáně jako např. revmatoidní artritida apod.

Lepší pozdě nežli později

Problém se zápěstím a dlaní je dobré řešit včas, zkrátka dříve, než dojde k trvalému poškození. Při operaci karpálního tunelu se uvolní tlak na středový nerv. „Rizika jsou jako u jiných chirurgických výkonů, ale je to operace relativně jednoduchá, může se provádět ambulantně v lokální anestézii,“ říká MUDr. Jiří Jurča z Ústecké polikliniky.

V pooperační době by pacient měl dodržovat předepsaný režim. „U mladých lidí, kteří mají ještě pružné zápěstí, může být přechodně pocit bolestivosti v zápěstí při zátěži, a proto je dobré přechodně používat ortézu,“ doporučuje lékař Jiří Jurča, podle kterého by výsledkem takové operace měla být nebolestivá, plně funkční ruka bez brnění či palčivé bolestivosti.

Poslechněte si podrobnosti o této problematice v rozhovoru moderátorky Slávky Brádlové s MUDr. Jiřím Jurčou z Ústecké polikliniky. Pohodový poslech vám přeje Český rozhlas Sever!

Spustit audio