Návštěvníci v Ústeckém kraji se znovu podívají do uměleckých galerií

9. květen 2021
Informace ze severu Čech

Galerie už se připravují na otevření. Vláda jejich provoz povolila od pondělí 10. května, stejně tak muzea, hrady a zámky nebo výstaviště a veletrhy.

V Ústeckém kraji se od úterý dostanou návštěvníci třeba do mosteckého muzea a jeho galerie v přesunutém kostele.

„Máme tady výstavy, které jsme museli odložit o několik měsíců. Například Památné stromy, Ptačí architekty a 150. výročí železnice neviděl skoro nikdo, takže čím dřív otevřeme, tím lépe,“ konstatuje ředitel mosteckého muzea a galerie Michal Soukup.

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích otevře později. „Právě jsme odvezli jednu velkou výstavu, kterou bohužel nikdo neviděl. Teď instalujeme novou výstavu,“ říká Hana Kunešová z vedení galerie.

Kostel s expozicí a budova naivního umění, kde budou díla boxera Rostislava Osičky, otevřou koncem května, hlavní budova litoměřické galerie až koncem června.

Galerie Benedikta Rejta v Lounech první návštěvníky přivítá 13. května, při vernisáži nové výstavy. „Jsme rádi, že už můžeme otevírat, teď připravujeme vernisáž a těšíme se na návštěvníky ve čtvrtek,“ zve její ředitelka Kateřina Melenová. Lounská galerie představí krajinomalby ze svých sbírek a od současných umělců.

Také na zámku v Benešově nad Ploučnicí finišují přípravy na sezonu. Národní kulturní památka bude mít letos pro návštěvníky připravenou novinku. Lidé budou moci v jedné z místností v severní věži zámeckého komplexu obdivovat zrestaurovanou malbu klenutého stropu.

„Teď probíhá restaurování a výsledek bychom chtěli ukázat v červenci zároveň s novou výstavou, která bude o nejvýznamnějších šlechtických rodech na benešovském zámku,“ doplnil kastelán Zdeněk Henig.

autoři: Jana Vitásková , Daniela Pilařová , Jan Beneš , Redakce ČRo Sever
Spustit audio

Související