Národní park České Švýcarsko zaučuje nové dobrovolné strážce
Kempování na zakázaných místech, nepořádek nebo špatně zaparkovaná auta. Na tohle si stěžovali lidé z obcí v Českém Švýcarsku. Správa národního parku jim proto nabídla, aby jí s ochranou přírody pomohli jako dobrovolníci. Pracovníci parku nové strážce vyškolí. Ti pak budou působit v katastru obce, kde žijí.
„Abychom měli nějakou tu pravomoc a mohli lidem domlouvat,“ svěřuje své motivy pro vstup do řad dobrovolných strážců parku Mili, která sama žije na Labské stráni. K ní se přidává i Aleš, kterému vadí nepořádek, který na kolem turisticky atraktivního místa bývá: „Ani jako obec nemáme prostředky na to, abychom to po turistech pořád uklízeli. Je to nekonečný boj.“
Snahy obyvatel Labské stráně strážce parku Luděk Nýdr podporuje: „Jsou to dobrovolníci, kteří jdou do nepříjemných střetů proto, aby něco ochránili, tak proč jim nepomoci.“
Park oslovil obce s tím, že dobrovolné strážce parku vyškolí, už loni na podzim. „Dobrovolní strážci budou mít stejné pravomoci jako běžná stráž přírody – mohou člověka, který páchá přestupek, legitimovat a udělit mu nějaké napomenutí, blokovou pokutu, nebo ho poslat do správního řízení,“ vysvětluje koordinátor strážců parku Pavel Svoboda.
Čtyři noví strážci už působí na Janově a Labské stráni. Strážkyně z Doubice zatím čeká na dokumenty a ustanovení.
Celkem v národním parku působí 26 dobrovolných strážců. Dalších šest zájemců je ve výcviku.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kůže a masážní sedačky. Vlivný úřad dostal za koupi luxusních aut mimo jiné pro šéfa trest 2,5 milionu
-
Byl tam systémový problém, říká reportérka. Poslanec Doksanský svou školu kvůli vymáhání dluhů hájí
-
Nová data o koalicích i ‚pseudokoalicích‘. Spojení s menšími skrylo slabší SPD, účel splnilo i Spolu
-
Japonsko obnovuje provoz největší jaderné elektrárny světa. Místní nevěří, že je to bezpečné