Pandemie koronaviru ovlivnila i sčítání jelení zvěře v národním parku České Švýcarsko

22. duben 2020 13:02

V národním parku České Švýcarsko sčítají jelení zvěř. Revírníci vyjedou do terénu a pomocí silných lamp nebo dalekohledů s nočním viděním spočítají, kolik se na loukách pase zvířat. Jde o důležitý údaj. Přemnožená vysoká je totiž schopná zlikvidovat mladé stromky.

Sčítací týmy letos mohly bez problémů vyrazit za zvěří do přírody, kvůli pandemii koronaviru se totiž v oblasti nepohybují turisté, kteří zvěř plaší.

„Ten silný turistický ruch tady začíná zpravidla týden před Velikonocemi. Proto jsme museli každý rok ty termíny sčítání posouvat podle toho, kdy jsou svátky. Díky koronaviru letos nemusíme nic posouvat – budou 3 sčítací dny. Máme 5 sčítacích okrsků, sčítací období je mezi 22:00 a 1:00,“ doplnil ředitel péče o ekosystémy národního parku Robert Mareš.

„Všechno, co uvidíme, zapíšeme a sečteme. Směrodatné jsou pro nás především početní stavy jelení zvěře. Předpokládáme, že té zvěře by mohlo být zhruba kolem 200 kusů. Stávalo se nám, že jsme nasčítali i 300 kusů – potom byly ty škody na lesních podrostech značné,“ vysvětluje Mareš.

Kromě sčítacích akcí napoví pracovníkům národního parku o životě a pohybu jelení zvěře také data z vysílaček, které má několik kusů kolem krku.

Spustit audio

Související