Náměstek ministra východoněmecké Stasi Martin Weikert se narodil v Hrádku nad Nisou
Dne 29. července 1914 se ve Spittelgrund/Dolním Sedle u Hrádku nad Nisou/Grottau narodil Martin Weikert, jeden z dalších představitelů východoněmeckého komunistického režimu, které si v našem pořadu připomínáme.
Vyučil se truhlářem a už od mládí byl politicky činný v komunistickém svazu mládeže Československa. Poté, co se v sousedním Německu ujal moci Adolf Hitler, pomáhal Weikert německému levicovému hnutí a působil na hranicích jako kurýr.
V letech 1934 a 1935 pobýval v Moskvě, kde na Leninově škole Kominterny získal ideologické školení. Po návratu do Československa vstoupil do KSČ a stal se tajemníkem strany pro severní a východní Čechy.
Po okupaci v roce 1939 emigroval do Sovětského svazu, kde vstoupil do národního výboru Svobodné Německo. V Sovětském svazu se Martin Weikert živil jako zámečník a bydlel nejprve ve Stalingradu, pak v Kazašské SSR.
V Ufě a Moskvě absolvoval kurz komunikační techniky. Tyto znalosti uplatnil v roce 1944, kdy byl ilegálně vysazen na Slovensku, aby zde pracoval jako radista partyzánského velení během Slovenského národního povstání.
Po skončení války se Weikert stal členem UV KSČ. V roce 1946 se dobrovolně přestěhoval do sovětské okupační zóny Německa a usadil se v Halle. Zde vstoupil do SED, místní obdoby komunistické strany a začal pracovat u policie. Už o rok později vedl oddělení politické policie v celém Sasku-Anhaltsku a postupoval dál.
V roce 1952 působil jako vedoucí jednoho z oddělení Ministerstva pro státní bezpečnost, tedy Stasi. V roce 1953 byl Weikert jmenován náměstkem ministra Stasi a o něco později také vedoucím berlínské okresní správy Stasi.
Po demisi ministra musel i Martin Weikert opustit své berlínské funkce a odešel do Erfurtu, kde vedl tamní okresní správu Stasi až do odchodu do důchodu v roce 1982. Za svou činnost obdržel řadu komunistických vyznamenání včetně řádu Karla Marxe a československou Dukelskou pamětní medaili.
Martin Weikert zemřel v roce 1997.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.