Nachlazení můžete léčit sami. Lékárník vám poradí, co je pro vás vhodné

Stále častěji zamíříme v případě nachlazení a rýmy místo k lékaři rovnou do lékárny a léčíme se sami. Nabídka volně dostupných léků a cenové rozdíly mezi jednotlivými přípravky jsou tak veliké, že je vždy dobré si nechat poradit. Jednoznačně nejlépe ale pomůže vyhřátá postel a dostatek tekutin.

Když cítíte, že na vás něco leze, pořiďte si co nejdříve přípravek na aktivaci imunitního systému, vhodné jsou ty s hlívou ústřičnou, nebo echinaceou a zvyšte dávky vitamínu C. Imunitnímu systému také pomáhají probiotika.

Když nemoc momentálně vítězí, musíte přitvrdit. Pokračujte ve zvýšených dávkách vitamínu C a nasaďte také léky na snížení teploty, čaje pro usnadnění dýchání a čaje na vyvolání pocení. Na vyčerpávající suchý kašel jsou vhodné přípravky na tlumení kašle, uvolňování hlenů naopak podpoříme přípravkem na usnadnění vykašlávání.

Dobrá je i kombinace přípravků: přes den na vykašlávání, přes noc, abychom se vyspali, na tlumení kašle.

Jak upozorňuje lékárník Karel Struha, kombinované léky, které řeší zároveň snížení teploty a pomoc s kašlem, jsou vhodné jen pro někoho. Často se stává, že lidem s vysokým tlakem, cukrovkou a osobám užívajícím léky na ředění krve, by mohly kombinované léky ublížit. Proto při nákupu volně dostupných léků a jakýchkoliv doplňků vždy oznamte lékárníkovi, s jakou nemocí se léčíte, a léky, které pravidelně užíváte.

autor: Veronika Dašková
Spustit audio