Na střechách hal výrobce automobilových komponentů v Lounech roste největší fotovoltaická elektrárna v Ústeckém kraji

7. červen 2023 15:31

Výrobce automobilových komponentů v Lounech si pořizuje střešní fotovoltaické elektrárny. Náklady společnost Aisan vyčíslila na 42 milionů korun, část dostane z dotace Plánu národní obnovy. Od využití solární energie si slibuje snížení výrobních nákladů.

„Montujeme kovové žlaby pro vedení elektřiny, aby to bylo schované před UV zářením,“ vysvětluje Filip Janoušek. Společně s dalšími kolegy z dodavatelské firmy pracuje asi osm metrů nad zemí – na střeše továrny. „Tady už se dělají poslední finální úpravy pro zapojení elektroinstalace do hlavního rozvodu,“ dodává.

Střešní elektrárny na dvou halách tvoří celkem 3500 panelů, které firmě vyrobí zhruba 20 procent její roční spotřeby elektřiny.

Podle manažera společnosti Michala Morávka firma o solárních panelech uvažovala už před více než 10 lety.

„Tenkrát, v roce 2010 byly ty nosné konstrukce i ty panely daleko těžší než dnes, plus ta sněhová zátěž, na možné zatížení střechy. Dnes už jsou ty technologie dál – lehké hliníkové konstrukce, i váha panelů je také podstatně nižší, tak jsme se dostali na váhu někam pod 20 kilogramů na metr čtvereční,“ shrnuje Morávek.

To, že by se solárními panely na střeše bylo v hale potom tepleji, podle něj nehrozí.

„Je to spíš naopak – to teplo pohltí ty panely a ta lepenka samotná se tolik neohřívá, takže pak nesálá to teplo dovnitř. Takže to má i ten doplňkový pozitivní efekt, že v létě budou příjemnější teploty vevnitř v hale,“ dodává Morávek.

Právě nevyhovující stav střechy často brání instalaci panelů. „Mnoha zákazníkům nevychází statika střechy, nebo mají tu střechu poměrně členitou, se světlíky a vzduchotechnikou. Hodně zákazníků pak třeba také stále váhá – ten trend ale určitě akceleruje. Věřím, že v dohledné době bude víc střech,“ shrnuje za úsek zelené energetiky ČEZ David Veselý.

To si myslí i Michal Morávek ze společnosti Aisan, kterého už oslovují ředitelé okolních podniků a ptají se na fotovoltaiku.

Spustit audio

Související