Na Děčínsku můžete využít čtyři cyklobusy. Kam se s nimi dostanete a kolik stojí?

30. červen 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cyklobus
0:00
/
0:00

Cyklistická sezóna je v plném proudu a odvézt kolo na to správné místo vám v Ústeckém kraji pomůže 35 autobusových linek. Na Děčínsku třeba můžete autobusem vyjet na Sněžník. Jak takové cyklobusy fungují?

„Kola jsou přepravována na vleku, který je připojen k autobusu. Vlek má kapacitu 20 kol. U nás na Děčínsku máme celkem 4 vleky. Ty se využívají hlavně o víkendech a během letních prázdnin. Nejvíc toho lidé využívají k přepravě do turistických oblastí Českého Švýcarska,“ říká vedoucí děčínského autobusového střediska Martin Honsu.

Kola se přepravují na linkách číslo 433 (Děčín ‒ Jílové ‒ Sněžník), dále 434 (Děčín ‒ Jetřichovice ‒ Hřensko ‒ Chřibská a Krásná Lípa), potom 435 (Děčín ‒ Benešov ‒ Verneřice ‒ Rychnov) a nakonec 436 (Děčín ‒ Huntířov ‒ Jetřichovice ‒ Vysoká Lípa).

Kolik zaplatí cyklista za sebe a za kolo?

„Cena za cestujícího je závislá na typu zóny, do které se cestuje. Například z Děčína na Sněžník je to za 15 korun podle tarifu dopravy Ústeckého kraje a za kolo 20 korun. Je to nepřestupná jízdenka a platí vždy pro jednu osobu,“ odpovídá Martin Honsu.


Spoje jsou označeny v jízdních řádech symbolem kola s poznámkou, od kdy do kdy se tyto kola přepravují, a kolik jich je možné přepravit. Například: Spoj přepravuje kola od 25. 3 do 30. 10 2016 nejvýše 20 kol.

Pro cestujícího to znamená, že se podívá do jízdního řádu vybrané linky a na takto označených spojích může cestovat s kolem.

Pokud nechcete využít autobus, můžete použít pro přepravu kol třeba vlak. Samozřejmě není ani problém jet s kolem autobusem nebo vlakem i přes hranice ‒ například od Německa nebo do Polska.

Spustit audio