Mozaika na památku malíře Zdeňka Sýkory vzniká v těchto dnech před divadlem v Lounech

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zdeno Živčák (vlevo) a Tomáš Živčák při dokončování malby mozaiky podle uměleckého díla Zdeňka Sýkory

Pracovníci odborné firmy dokončují černobílou mozaiku na ploše před vchodem do Vrchlického divadla v Lounech. Umělecké dílo vzniká na počest světoznámého výtvarníka Zdeňka Sýkory, který v Lounech žil a pracoval.

Odborníci v těchto dnech namalovali velký obrazec před divadlem přesně podle jednoho z děl Zdeňka Sýkory, které v minulosti zdobilo oponu divadla.

„Nejtěžší bylo asi to rozměřování obrazce – jsou tu samé rohy, klíny. Museli jsme se soustředit na to, abychom se drželi plánu. Dostali jsme k tomu výkres, kde jsou znázorněné kóty, a všechno nám krásně vyšlo,“ popisuje pracovník odborné firmy Zdeno Živčák.

Mozaika je stále pod plachtou, stavební práce ještě probíhají

Nové dílo bude důstojnou vzpomínkou na malíře Sýkoru. „Město Louny se dlouhodobě těší na to, že se prostranství před Vrchlického divadlem zvýrazní, pookřeje a věříme, že to bude tahák nejen pro občany, ale i pro návštěvníky města. Myslím, že nemá cenu diskutovat o tom, jaký je přínos docenta Sýkory, protože je to světoznámý umělec, který dlouhodobě zviditelňuje naše město. Je to takový hold k 100. výročí jeho narození, které bude v příštím roce,“ shrnul místostarosta Louny Vladimír Hons.

Dokončené dílo předá firma městu příští týden. Už teď ale mohou lidé před divadlem nový obrazec vidět, i když práce na něm nejsou ještě úplně dokončeny.

Spustit audio
autor: Libor Želinský

Související