Před divadlem v Lounech finišují práce na mozaice na počest malíře Zdeňka Sýkory

Vizualizace k piazettě před Vrchlického divadlem v Lounech
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vizualizace k piazettě před Vrchlického divadlem v Lounech

Odborná firma dnes začíná malovat na prostranství před Vrchlického divadlem v Lounech, na takzvané piazzetě, černobílý grafický motiv. Bude připomínat výtvarníka Zdeňka Sýkoru.

Světově uznávaný umělec se v Lounech narodil a v 60. letech namaloval oponu lounského divadla. Mozaika bude vyrobena přesně podle jednoho z jeho uměleckých děl. Výtvarník zemřel před 8 lety a v únoru 2020 uplyne 100 let od jeho narození.

Přípravné práce před malováním obrazců – zkoumání plánů a Sýkorovy předlohy

Mozaika na náměstíčku měla být původně hotová už loni v listopadu, ale termín se několikrát posunul.

Podle Blanky Sunkovské z lounské radnice měli řemeslníci problémy kvůli extrémům počasí. Hlavně kvůli dlouhému období velkých tropických veder loni v červenci a v srpnu se nedalo betonovat – odborníci se báli, že by betonový podklad v horku popraskal.

Potom se zase na podzim rychle ochladilo, beton dostatečně nevyschl a nešlo na něj nanést nátěr. Proto byly nátěrové práce odloženy až na jaro.

Další zpoždění pak způsobily také spory mezi dodavatelskou a subdodavatelskou firmou. Obě firmy dokonce ukončily vzájemnou spolupráci a radnice se musela sama obracet na subdodavatele.

Vrchlického divadlo - Louny

Mozaika by měla být dokončena nejpozději do konce června. Specializovaná firma převzala staveniště už minulý týden. Řemeslníci brousili a připravovali betonové plochy a dnes začínají s nátěrem. Ten má pokračovat i zítra.

Slavnostní otevření náměstíčka před divadlem chystá lounská radnice až na září, po období léta a dovolených. I během prázdnin ale bude mozaika na ploše před divadlem normálně přístupná a lidé si ji budou moci chodit prohlédnout.

Spustit audio
autor: Libor Želinský

Související