Mistr loutek, betlémů a perníkových forem

9. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mistr Jiří Rücker

Jiří Rücker ze středočeských Peček je dalším Mistrem, kterého představujeme v cyklu laureáti titulu Nositel tradice lidového řemesla.

Ten těm nejlepším z nejlepších z celé republiky uděluje Ministerstvo kultury ČR. Jiří Rücker by jej mohl dostat hned v několika oborech, protože nejenže vyřezává překrásné starodávné dřevěné formy na perník, ale také lidové betlémy a fascinující dřevěné loutky.

V duchu rodinné tradice se původně vyučil kovotepcem a kovolijcem, ale nakonec se jeho celoživotní vášní stalo dřevo a práce s ním. Jeho dílna ve středočeských Pečkách je častým cílem perníkářů z celé Evropy, protože málokdo dokáže vyrobit dřevěné formy tak precizně a do posledního detailu.

Přijíždí i spousta slavných sběratelů dřevěných loutek, protože i ty pan Jiří vyřezává a barví postaru a ručně. Navíc umí velmi poutavě vyprávět jako o perníku, tak o práci s dřevem i kovem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.