Minietiketa: Zapínání saka
Zavolal nám posluchač, který se představil jako Roman. Chce vědět, jak je to se zapínáním saka... Tak jak je to tedy?
Milan Knotek: , znalec etikety: „Tak to je široká otázka. Záleží např. na typu saka – dvouřadové, které se nosí stále méně, rozepínáme jen ve výjimečných případech, jednořadové o něco více, ale má to svá pevná pravidla - tady je etiketa velmi jednoznačná a konkrétní. Rozdíl je také v tom, zda se jedná o vycházkový nebo tmavý večerní oblek. Ten vycházkový, který používáme v neformálních příležitostech, budeme rozepínat určitě více.“
Alena Perková, moderátorka: „Jak je to u tmavého obleku?“
Milan Knotek: „Tmavý oblek využíváme při významných společenských akcích, nebo když třeba pracujeme ve vysoké funkci. Rozepínat bychom si ho měli jen tehdy, když sedíme, v případě, když jsme v kanceláři sami nebo třeba v běžném styku s kolegy z práce. Sako musí být za každou cenu zapnuté v případě, když se s někým seznamujeme, podáváme mu ruku, nebo když jdeme na pódium pronést řeč, přebrat ocenění, složit slib - takových situací můžeme vyjmenovat desítky.“
Alena Perková: „A u vycházkového obleku jste říkal, že je to volnější…?“
Milan Knotek: „Vycházkový oblek je světlý a sáhneme pro něj do šatníku, když jdeme s přítelkyní nebo s manželkou odpoledne na procházku, do kina, do kavárny… Při podobných příležitostech často nepoužíváme ani kravatu a neformální situace nás nenutí takové sako často zapínat.“
Alena Perková: „Jsou ale muži, kteří sako nezapnou...“
Milan Knotek: „Pokud mají sako, které nezapnou, neměli by se přejídat nebo musí ušetřit peníze na nákup nového a většího saka.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.