Minietiketa: Pozvánky
„Jsou to asi tři roky, co jsem byl jako dárce krve pozván na jednu společenskou akci do divadla. U vchodu nechtěli pustit dovnitř moji manželku, prý nebyla pozvaná. Já jsem ale pozvánku dostal a všichni víme, že to automaticky platí i pro manžela nebo manželku. Po velké hádce se mohla manželka programu zúčastnit. Co si o tom myslíte?“ ptá se pan Karel z Ústí nad Labem.
Milan Knotek, znalec etikety: „Pana Karla nepotěším. Pokud na pozvánce není výslovně napsáno, že platí pro dvě osoby, tak musíme jít na akci sami. Pan Karel s manželkou měli tehdy štěstí, že to byla akce v divadle, kam se vejde často o trochu víc lidí, než je oficiální kapacita, protože kdyby se konala třeba u stolu se jmenovkami účastníků, tak to by potom byl mnohem větší problém.“
Alena Perková, moderátorka: „Takže přijít na akci s někým, kdo není pozván, může být asi velký problém…“
Milan Knotek, znalec etikety: „Obrovský problém - je to asi nejhorší věc, kterou můžeme hostitelům udělat. V případě veřejných akcí v otevřeném prostoru, jako jsou např. rauty, je to v uvozovkách pouze problém společenský, ale když třeba na slavnostní večeři přijde někdo, kdo tam nepatří, a u stolu je přesně vymezený počet židlí a k tomu ještě na jméno, tak je organizátor v nesnázích. Musí totiž bleskově improvizovat, nebo taktně říci „vážená dámo nebo vážený pane, omlouvám se, ale nemůžete vstoupit…“
Alena Perková, moderátorka: „Vy jste něco takového zažil?“
Milan Knotek, znalec etikety: „Několikrát, naposledy asi před třemi lety, když jsem na ústecké Větruši organizoval slavnostní večeři s gubernátorem vladimirské oblasti, to je takový ruský krajský hejtman… Dlouhý stůl, jmenovky, přesný počet židlí, a jeden severočeský politik si vzal sebou neohlášeně manželku. Vyřešit se to dalo – já jsem jí přepustil své místo a obsluha mi rychle prostřela na místě na konci stolu. Stihla to ještě předtím, než všichni přišli a usadili se, což bylo štěstí.“
Alena Perková, moderátorka: „Není vhodné se hostitelů zeptat, když pozvánce nerozumíme?“
Milan Knotek, znalec etikety: „Proč ne, nic tím rozhodně nezkazíme, ale opakuji – když na pozvánce není vysloveně napsáno, že platí pro dva, jdeme sami nebo se omluvíme.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.