Meteorologové varují před vysokými teplotami, v Ústeckém kraji může být až 37 stupňů celsia
V pátek 15. srpna by mohly teploty v Ústeckém kraji dosáhnout až 37 stupňů Celsia. Meteorologové proto varují před horkem. Výstraha platí do půlnoci.
Vysoké teploty jsou zátěží pro organismus – lidé by tak měli být opatrní.
„Lidé by měli omezit fyzickou námahu a vyvarovat se pobytu na přímém slunci. Měli by spíš hodně odpočívat, zvýšit pitný režim nebo pobývat v klimatizovaných prostorách. Pokud už ale musí být venku, tak raději s pokrývkou hlavy, ideálně namočenou, aby nedocházelo k úžehu,“ shrnuje základní pravidla pro extrémně horké dny mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.
Pokud pociťuje člověk vlivem horka nějaký výrazný zdravotní problém, jako jsou třeba křeče, pocity na omdlení nebo i na zvracení, měl by zavolat na tísňovou linku krajské záchranné služby a poradit se, co dělat dál.
„Zejména u starších osob dochází vlivem horka ke zhoršení jejich chronických onemocnění a potíží. Lidem se může také například takzvaně zamotat hlava, následkem čehož upadnou a poraní se. Vedro ovlivňuje i chování řidičů – přibývá při něm dopravních nehod,“ doplňuje Voleník.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Mezinárodní právo nikdy nemělo vlastní zbraně. Musí ho dodržovat víc zemí, než ho odmítá, říká Ollongrenová
-
Deficit rozpočtu na rok 2027 bude větší než letos, nepřevýší ale tři procenta HDP, řekla Schillerová
-
Velká cena Monaka má nejmladšího vítěze v historii. Prestižní závod ovládl Antonelli s Mercedesem
-
Česko vyhrálo arbitráž s JCDecaux a nemusí platit 550 milionů korun, uvádí ministerstvo financí