Město Úterý vydalo knihu o své historii. Nedaleko Drážďan je první německá mezinárodně uznávaná oblast divočiny
Na konci dubna oslavilo město Úterý výročí 790 let od první zmínky o své existenci. Při této příležitosti pokřtil ministr kultury Martin Baxa knížku Historia Novoforensis: Dějiny města Úterý.
Jednu ze tří autorek knihy, paní Marii Malivánkovou Waskovou, jsme pozvali k mikrofonu, abychom s ní povídali o motivacích a okolnostech vzniku knihy.
Asi 40 kilometrů severně od saských Drážďan se rozprostírá vřesoviště Königsbrücker Heide, přírodní rezervace, která se stala první německou mezinárodně uznávanou divočinou.
Nejsou v ní žádné domy ani silnice a člověk tam nijak nezasahuje. V tamních starobylých dubových lesích žije proto mnoho živočišných druhů, včetně mořských orlů nebo bobrů. Ještě před 30 lety tu přitom byly rozmístěny jaderné hlavice namířené na západní Evropu.
Na vřesoviště se u příležitosti prohlášení divočinou vydali také kolegové z naší partnerské stanice MDR 1.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.