Město Most bude od roku 2023 platit víc za elektřinu. Proto už začalo zavádět úsporná opatření

11. říjen 2022 08:20

Na mosteckém magistrátu mění stovky starých žárovek za nové ve všech v kancelářích i na chodbách. Technické služby zároveň instalují nové pouliční osvětlení u křižovatek v centru. Důvodem jsou úspory. Od ledna bude totiž město za elektřinu platit víc než doteď.

„Kancelářích a na chodbách bylo vyměněno 278 kusů světel, do konce roku ještě na magistrátu města Mostu vyměníme dalších 251 kusů,“ konstatuje Olga Vylěťalová, vedoucí oddělení investic a údržby mosteckého magistrátu.

Úsporná svítidla sníží podle primátora Mostu Jana Paparegy z hnutí ProMost náklady na elektřinu o desítky procent. Další úspory by měla přinést výměna pouličního osvětlení. Technické služby už vyměnily staré lampy za nové úsporné v centru města v úseku třídy Budovatelů ke Skupově ulici.

„Úspora je tam na úrovni zhruba kolem 30 až 40 procent v těch menších částech města, kde jsou ty nízké lampy. Tam, kde jsou ty staré sodíkové výbojky, může být až 70 procent,“ dodává Paparega.

Město hledá nového dodavatele energie

Most má smlouvy na dodávky elektřiny do konce roku. Nového dodavatele začne hledat za několik týdnů.

„Přes PXE burzu budeme soutěžit nejlevnějšího dodavatele systémem aukce. Z něj může vzejít dodavatel, který nabídne nižší ceny, než jsou ty aktuálně zastropované,“ říká vedoucí odboru investic František Jirásek.

I přesto je ale jisté, že v příštím roce zaplatí Most za elektřinu více, než platí teď – to by se mohlo odrazit například na zdražení některých služeb. Třeba pronájmů krytých sportovišť, vstupného do kina nebo divadla i jiných poplatků,

Na počátku příštího roku chce Most kvůli úspoře elektrické energie osadit střechy Aquadromu, zimního stadionu a sportovní haly solárními panely. Snížit by měly poplatky za elektřinu právě v těchto budovách.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související