Města ve Šluknovském výběžku lákají zubaře na výhody. Nabízí jim i nové ordinace

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lokální anestezie u zubaře

Ve Šluknovském výběžku je málo zubařů. Navíc je řada těch, kteří pacienty ošetřují, už v důchodovém věku. Tamní radnice se proto snaží přilákat nové stomatology na různé výhody.

Třeba v Krásné Lípě teď pro ně připravují dvě nové ordinace. Budou přímo na náměstí, v Domě Českého Švýcarska.

„Tady bude jedna ordinace, tady bude druhá, a tady bude rentgen,“ ukazuje vedoucí krásnolipského stavebního odboru Petr Simandl.

„Zubaři ubývají. Ten jeden, co tu máme, už je navíc v důchodovém věku. Teď tu budou dva noví, mladí zubaři,“ doplňuje ho nezávislá starostka Jana Drobečková.

Necelé 2 miliony na vybudování dvou nových ordinací pro ně zaplatilo město. „Vybavení a ostatní věci si už budou pořizovat oni sami,“ vysvětluje Drobečková. „Ti noví zubaři sem přijdou v únoru 2020. Máme už to s nimi domluvené,“ dodává Simandl.

Zubaře shánějí i v dalších městech Šluknovského výběžku

Zatímco Krásná Lípa už snad dva nové zubaře sehnala, nového stomatologa zatím stále hledá i sousední Varnsdorf. Koupil už i nové zubařské křeslo.

„Křeslo už máme, stálo zhruba 750 tisíc korun, je to taková vyšší třída. Chceme ho teď instalovat vedle zubařské ordinace dlouholetého zubaře, který by pak dohlížel na toho nového medika,“ vysvětlil starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček z hnutí ANO.

Ve městě je teď dohromady 6 stomatologů, z toho 4 jsou už v důchodovém věku.

S nedostatkem zubařů se potýkají i další města ve Šluknovském výběžku. Proto jsou ochotná dát peníze na nové ordinace, nabídnout byt nebo levnější pozemek k výstavbě rodinného domu těm stomatologům, kteří jsou ochotni se tam usadit a praktikovat.

Spustit audio

Související