Méně jasných hvězd a krása galaxií: Procházka březnovou oblohou

2. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Spirální galaxie M65 v souhvězdí Lva
0:00
/
0:00

Obloha na přelomu zimy a jara nabízí méně jasných hvězd, planety jsou – kromě Neptunu – na obloze všechny.

Astronomické jaro nastane ve středu 20. března ve 22 h 58 min SEČ – Slunce vstoupí do znamení Berana a den srovná krok s nocí. Na letní čas, kdy si přeřídíme hodinky o hodinu vpřed, se přeorientujeme v poslední březnový den, tedy v neděli 31. března. Kdo se těšil, že to bude naposledy, bude zklamán; odpovědné orgány v Česku zatím na doporučení Evropské komise nedaly a nechávají si na rozhodnutí čas.

Pojďme ale k březnové obloze, na které večer už pomalu zapadají typická zimní souhvězdí jako třeba Orion. Pro základní orientaci vyhledejme tzv. jarní trojúhelník, tedy jasné hvězdy Regulus ve Lvu přímo na ekliptice, oranžový obr Arktur v Pastýři a Spiku v souhvězdí Panny. Mimochodem, Arktur je pětadvacetkrát větší než naše Slunce.

V roce 2009 objevili astronomové nejvzdálenější a velmi řídký prstenec planety Saturn

Pod nimi leží nevýrazné, ale nejdelší souhvězdí oblohy Hydra. Mezi ním a Pannou je pěkné souhvězdí Havran. S přehledem také najdeme Velký vůz, spojnice jeho zadních kol míří ke Lvu. Jinak je jarní obloha poměrně chudá na jasné hvězdy, můžeme se však pokochat četnými galaxiemi, už v menších astrodalekohledech uvidíme např. jasné spirální galaxie M65 a M66 ve Lvu.

Z planet je počátkem měsíce vidět nad západem nejníže Merkur. Ráno nízko nad jihovýchodem září jako Jitřenka Venuše. Mars je vidět v první polovině noci. Ráno je nejvýš Jupiter na jihovýchodě a potom Saturn, nejníže už zmíněná Venuše. Uran dalekohledem uvidíme v první polovině večer nad západním obzorem, zatímco Neptun v březnu vidět nebude.

Mnohé z úkazů, především z dvanácti březnových konjunkcí hvězd či planet s Měsícem, nastávají bohužel v nevhodném čase, a tak z některých uvidíme jen přiblížení. To je případ třeba konjunkce Měsíce s hvězdou Antares, ze které nám 25. března v druhé polovině noci zůstane jen pěkné seskupení Měsíce, Jupiteru a Antara. Nebo po konjunkci Měsíce se Saturnem uvidíme 29. března kolem šesté ráno nad jihovýchodem obě tělesa blízko sebe.

Závěrem ještě měsíční fáze. 6. března nov, 14. března první čtvrť, 21. března úplněk a 28. března poslední čtvrť. Přejeme hezké dny a jako vždy ničím nerušenou podívanou!

autor: Miroslav Zimmer
Spustit audio