Co sova ví. Nové poznatky o nejtajemnějších ptácích světa
Jakého druhu byla sova Hedvika, která patřila mladému čaroději Harrymu Potterovi? Kde se tyto sovy obvykle vyskytují a je možné zahlédnout je i v naší přírodě?
Knihu Jennifer Ackermanové „Co sova ví“ z produkce nakladatelství Kazda můžete získat, pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku.
Své odpovědi posílejte na adresu planetarium@rozhlas.cz. Nezapomeňte přitom uvést své plné jméno a poštovní adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Máte na to čas až do neděle 26. ledna. Hodně štěstí!
Správná odpověď na minulou otázku
Rok 1816 vešel do historie pod lidovým označením „rok bez léta“. Jaká katastrofická událost tento klimatický výkyv způsobila, případně co dalšího měla na svědomí?
V dubnu 1815 vybuchla v Indonésii sopka Tambora. Podle vědců šlo o nejsilnější sopečnou erupci za posledních deset tisíc let. Byla to katastrofa celosvětových rozměrů. Sopka vyvrhla vysoko do atmosféry desítky krychlových kilometrů magmatu. Prach zastínil Slunce. Přílivová vlna, hladomor a epidemie zabily jen v jihovýchodní Asii na 120 tisíc lidí. Erupce Tambory následovala krátce po dvou slabších explozích jiných sopek v Karibiku a na Filipínách, a navíc se nešťastně sešla se slabým maximem cyklu slunečních skvrn roku 1816. Tento jev, píše Peter Frankopan, ovlivňuje teplotu mořské hladiny. Výrazně se ochladilo. Panovalo neobyčejně vlhké počasí; prudké lijáky, bouře a záplavy, dokonce i mráz, způsobily obrovské škody na úrodě. V mnoha oblastech lidé trpěli hladem; v Bengálsku vypukla epidemie cholery, která se nakonec dostala až do Evropy. Připsala si miliony mrtvých… Ponuré léto roku 1816 dalo vzniknout i jednomu z nejslavnějších románů všech dob. Frankenstein Mary Shelleyové je hromů, bouří a jiných nebeských úkazů plný… Ne všechna negativa onoho roku se dají připsat jen té jediné sopce, to je jisté, ale na mnohých je její podpis víc než zřetelný.
Knihu Petera Frankopana „Proměny Země“ od nás za svou odpověď dostane Vladimír Kučera z Lázní Bohdaneč. Gratulujeme!
O soutěži
Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také zde, na našem webu.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.