Lovecké tradice v jižních Čechách

14. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cimbál připravený pro Marcela Commendanta

Listopad patří svatému Hubertovi, lesu, lovu a mysliveckým tradicím. Jejich počátky vznikaly ale dávno před svatým Hubertem či Eustachem. Lze je datovat do dob, kdy byli na úlovcích závislí jednotlivci i celé rody a kmeny našich prapředků.

Lovci brzy začali chápat, že pro úspěšný lov je třeba zachovávat určité postupy a od toho se odvíjely i různé rituály před lovem, při lovu i po něm. A vznikaly také mše sv. Huberta a krásné lovecké lidové písně. Jak žili v dávných dobách lovci a myslivci v jižních Čechách, konkrétně na panstvích rodu Schwarzenbergů kolem Hluboké nad Vltavou? Na loveckém zámečku Ohrada a na Hluboké po nich s Jiřím Houdkem a Janou Melcrovou z Národního zemědělského muzea pátrala Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...