Lipský průmyslový veletrh před 70 lety. Kathrinchen Zimtstern v Olbernhau

9. únor 2024

V druhém únorovém vydání Sousedů čeká rubrika Archivní návraty, ve které se vždy jednou za měsíc vypravujeme do rozhlasového archivu, abychom tam vyhledali nějakou zajímavou německojazyčnou archivní nahrávku. Dnes uslyšíte reportáž, od jejíhož vzniku právě v těchto týdnech uplyne 70 let.

Tehdy, v roce 1954, se ve východoněmeckém Lipsku konal tradiční průmyslový veletrh, který měl ukázat technickou vyspělost NDR a dalších socialistických zemí, zároveň ale byl i místem, kde bylo možné vidět výrobky ze západu. Na veletrh se s mikrofonem vypravil také redaktor německého vysílání Československého rozhlasu, aby se podíval, co tu vystavují Čechoslováci.

V dalším příspěvku zůstaneme v současnosti. Vydáme se do Olbernhau v Krušných horách. Tamní spolek Kathrinchen Zimtstern učí děti a mladé lidi řemeslům a ručním pracím. Závěr bude jako obvykle patřit výročí týdne.

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.