Lidé z Ústeckého kraje by se měli přeobjednat na očkování proti koronaviru od praktiků do očkovacích center

4. květen 2021 10:42
Informace ze severu Čech
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Očkování proti covidu-19

V Ústeckém kraji by se měli lidé přeobjednat na očkování proti koronaviru od praktiků do očkovacích center. Do ordinací totiž přichází stále málo očkovacích látek. V centrech jich mají zdravotníci naopak dostatek a na očkování čekají lidé jen dva dny.

„Nečekejte na praktického lékaře a zaregistrujte se k nám. Máme čekací doby dva dny. Naše sloty jsou skoro prázdné – potřebujeme, aby se lidé opravdu přihlašovali,“ apelovala na veřejnost při otevření velkého očkovacího centra hlavní hygienička Krajské zdravotní Dana Vaculíková.

K praktickým lékařů totiž chodí stále málo dávek vakcíny.

„Doporučujeme všem, kteří chtějí být rychle očkováni, aby se nechali registrovat a očkovat v očkovacích centrech. Je to jediná cesta, jak se dostat k očkování, protože, bohužel, dodávky AstraZeneca a Jansen nejsou pro ty praktické lékaře tak velké, abychom naplnili požadavky jejich pacientů,“ potvrdil krajský koordinátor pro očkování Petr Severa.

Dosavadní dodávky vakcín k praktikům nejsou dostatečné

„V tomto týdnu dostanou kolegové jen poměrně malé množství, protože, ačkoli do Ústeckého kraje přišla poměrně velká dodávka vakcín, tak velkou část si musel nechat krajský koordinátor z důvodu druhých dávek AstraZeneca, které na měsíc květen vycházejí,“ vysvětlil krajský předseda sdružení praktických lékařů Roman Houska.

Podle Romana Housky je tak přeobjednání lidí od praktiků do očkovacích center logické.

„Pokud mají vakcíny v očkovacích centrech a u nás je nemají, tak co těm lidem zbývá. Určitě, ať jsou do toho očkovacího centra. Pro nás je základ, ať jsou ti lidé co nejdřív naočkovaní,“ dodal Houska.

Není koho očkovat

Podle krajského koordinátora pro očkování Petra Severy se tak kraj paradoxně dostává do situace, kdy je dost vakcíny, ale není koho očkovat.

„Teď je to skutečně tak, že vyočkujeme všechno, co dostaneme. Uvítali bychom určitě otevření dalších věkových skupin a nahrání všech těch zbylých kritických infrastruktur – škol a podobně,“ shrnul Severa.

V Ústeckém kraji se také chystá otevření posledního velkého očkovacího centra. To bude v Litoměřicích fungovat od pondělí 10. května. Čtyři velká očkovací centra – v Litoměřicích, Mostě, Ústí nad Labem a Rumburku, budou mít podle Dany Vaculíkové denní kapacitu až 4 300 lidí.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související