Levanduli můžete jednoduše vypěstovat i doma, říká pěstitelka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vůně nás ovlivňují víc, než si možná myslíte

Levandule je známá především pro svou vůni, barvu a zklidňující účinky. Tuto zajímavou a specifickou rostlinu najdeme nejen na jihu Evropy, ale i v našich nížinách.

Na jihu Evropy najdeme nekonečné lány této rostliny. V Čechách se levandule začala ve velkém pěstovat poměrně nedávno. Je tomu tak i proto, že tato rostlina potřebuje hlavně teplo a sucho.

Jednu takovou levandulovou zahradu můžeme najít i u nás na severu, a to pod hradem Hazmburk. Simona Görtlerová se svou rodinou vytvořila veřejnou zahradu nejen s levandulí, ale i s krásným posezením a ostatními květinami.

Levanduli a dalším bylinkám se bude více dařit za oknem kuchyně, než uvnitř

Levanduli si můžeme vypěstovat i sami na zahradě. „Koupíme si rostlinu a vybereme kvalitní místo – měla by to být vápenitá půda. Stačí přidat do hlíny omítku nebo trochu písku a zasadíme rostlinu,“ popisuje výsadbu Simona Görtlerová.

Podle ní se rostlina musí zalévat do kořenů, a ne po rostlině. Dále bychom kolem rostlin neměli dávat mulčovací kůru, ale spíše štěrk nebo kamínky, aby chytala teplo ze všech stran.

Levandule je podle zahradnice velmi nenáročná květina, které stačí pouze dešťová voda. Poslechněte si celý rozhovor s ní – dozvíte se další užitečné tipy a informace.

autoři: Renáta Filipi , Kateřina Klabzubová
Spustit audio