Lékařství starých Egypťanů
O tom, že lékařství bylo ve starém Egyptě na vysoké úrovni, svědčí i řada dochovaných lékařských papyrů, kde jsou popsány četné choroby či zranění a doporučené postupy léčby.
Tyto záznamy fascinovaly lékaře, historika medicíny, archeologa a také antropologa Eugena Strouhala. Dlouho usiloval o vydání publikace, která by problematiku staroegyptského lékařství představila českému čtenáři. Až v roce 2010 spolu s egyptology Břetislavem Vachalou a Hanou Vymazalovou vydali první část uvažovaného třídílného kompendia Lékařství starých Egypťanů, věnovanou chirurgii a péči o ženu a dítě; dotisk vyšel v roce 2013.
Hlavní náplní publikace jsou překlady jednotlivých případů z papyrů, doplněné současným komentářem. Nechybí informace o lékařích, jejich pomůckách a postupech, popsány jsou i konkrétní doklady operačních zákroků. Kniha poutavým způsobem rozšiřuje naše znalosti o všedním životě starých Egypťanů, který nebyl lehký. S mnoha problémy se však i díky lékařům už tehdy dovedli obstojně vypořádat.
O knihu Lékařství starých Egypťanů s námi můžete soutěžit.
Šanci na výhru máte do 23. srpna.
Eugen Strouhal, Břetislav Vachala, Hana Vymazalová: Lékařství starých Egypťanů I : Staroegyptská chirurgie : Péče o ženu a dítě. Praha: Academia, 2010. ISBN 978-80-200-1865-6.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.