Legendární Igráček slaví letos 40 let existence - navštivte zámek v Děčíně a slavte s ním!

18. únor 2016

Voják, dopravní policista nebo popelář tyto a mnoho dalších profesí už vyzkoušela legendární plastová figurka Igráček, která letos oslavuje kulatých 40 let a jako první mohou Igráčkovi pomyslně pogratulovat návštěvníci děčínského zámku, kde na ně čeká výstava Fenomén Igráček.

„Je tu samozřejmě velká spousta Igráčků s nejrůznějším vybavením… A také se tu návštěvníci dovědí, jak vůbec vznikal,“ zve na výstavu ředitelka zámku Iveta Krupičková.

Igráček je asi 8centimetrová plastová figurka v mužské i ženské podobě, se kterou můžeme pohybovat hlavou kolem dokola, rukama i nohama a nově se mu pohybuje i zápěstí. Jak ale vypadá jeho výroba?

„Používají se různé formy. Do továrny přijdou barevné granule, z nich se potom lisují jednotlivé díly, z kterých se pak montuje dohromady celá figurka,“ popisuje Krupičková.

Poprvé se Igráček objevil na pultech hračkářství v roce 1976, ale jeho cesta nebyla vždy snadná a málem se na něj zapomnělo. Co dopomohlo tomu, že si i dnes děti mohou s Igráčkem znovu hrát?

Znovuzrození Igráčka

Výstava Fenomén Igráček na děčínském zámku

„Bylo to tak jako s celou řadou českých výrobků. V 90. letech byla výroba Igráčků ukončena, ale měl to štěstí, že všechno, co bylo potřeba k jeho výrobě, koupil, tuším v roce 2007, podnikatel pan Kotík, který pak v roce 2010 znovu rozjel výrobu trochu vylepšených Igráčků,“ vysvětluje Iveta Krupičková.

Součástí výstavy je také herna, která je připravena hlavně pro děti, aby si mohly na všechno sáhnout a vyzkoušet si se vším pohrát.

„Reakce jsou často takové, že děti vběhnou s pokřikem Jééé do té herny, pokleknou si na koberec nebo sednou ke stolečku a začnou si hrát, což se samozřejmě jejich dospělému doprovodu líbí,“ konstatuje ředitelka zámku.

Igráček se v Děčíně těší velkému zájmu a o víkendu se na něj přijde podívat kolem 200 návštěvníků a výstava Fenomén Igráček potrvá do konce března.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...