Labská stráž v Děčíně prochází rekonstrukcí. Bude vypadat jako v dobách své největší slávy

25. srpen 2017

Kamenná vyhlídka Labská stráž na vrchu Kvádrberk v Děčíně prochází velkou rekonstrukcí. Ze všech stran ji obklopuje lešení, dělníci ji zbavují natlakovanou vodou nečistot. Vyhlídkový pavilon pak bude potřeba zpevnit a vrátit mu podobu z dob jeho největší slávy.

„Wapkou čistíme kameny, pak je budeme spárovat,“ ukazuje mi jeden z řemeslníků, který na vyhlídce pracuje. Práce to není lehká, není tu elektřina ani voda, a to všechno bude při rekonstrukci kamenného pavilonu potřeba.

„Všechno je sem obtížné dostat, proto ta zakázka není standardní akcí,“ potvrzuje architekt Tomáš Efner, který nad pracemi na Labské stráži bdí.

Po očištění stavby se může začít s její celkovou rekonstrukcí. Na čtyřech ozdobných sloupech tu stojí děravá kopulovitá střecha. „Ta kopule je tvořená železobetonem, jde o progresivní konstrukci na tu dobu, kdy byla vyhlídka stavěna, tedy na konec 19. století,“ vysvětluje Efner.

Kamenná vyhlídka Labská stráž na vrchu Kvádrberk prochází rekonstrukcí

Materiál na opravy bude možná nutné přivézt se sousedního Saska, vyhlídka je totiž vystavěná z pískovce se zlatavým nádechem. „V ideálním případě by bylo možné použít pískovec, který se těží v nedalekém Sasku, případně v okolí České Kamenice, vysvětluje Efner.

„Bude obnoveno celé zábradlí po té přístupové terasní zdi a budou řešeny ty nejvýraznější defekty, jako je porušení samotné kamenné konstrukce a betonové kopule,“ shrnuje architekt.

Vyhlídka by měla být hotová už za pár týdnů, říká Tomáš Pavlík z děčínského magistrátu: „Předpokládaný termín dokončení rekonstrukce je říjen letošního roku. Náklady na opravu budou necelý 1,5 milionu korun.“

Návštěvníci se mohou po dokončení prací těšit na původní podobu pavilonu. Podle dobových fotografií a podle nálezů zbytků zábradlí na svahu pod vyhlídkou, nechá firma zhotovit repliky sloupků a zábradlíček. Chybět nebude ani kovové zábradlí na schodech k samotnému pavilonku.

autor: dap
Spustit audio