Katova ulička a město Kadaň

7. listopad 2016

Cílem naší dnešní cesty bude nejužší ulička v České republice, která je v Kadani. Jde o tak zvanou Katovu uličku, která je dlouhá 51 metrů a ve svém nejužším místě měří pouhých 66 centimetrů.

Katovou uličkou procházel v dávných dobách kat. Ten uličkou došel až na radnici, kde mu předali odsouzeného k popravě.

Nejužší uličku najdeme na náměstí v historickém centru Kadaně. Je přímo naproti informačnímu centru. A pokud se odvážíte projít Katovou uličkou směrem z centra města, dojdete na druhou stranu hradeb.

Podle historika Jiřího Šlajsny ulička sloužila k odvodu vody a splašků z náměstí, to, že by právě tudy procházel kat je podle něj jen rozšířená legenda. Jiná legenda se pojí ke kadaňskému náměstí...

„Legenda mluví o lakomé měšťance, která žila nedaleko od Svaté brány, a která neměla ráda nikoho ze svého příbuzenstva. Zato měla mnoho koček, které milovala a než zemřela, udala v závěti, že všechno, co jí patří, zdědí tyto kočky. Po její smrti se začaly dít divné věci – po kadaňském náměstí začaly pobíhat ohnivé kočky a rušit obyvatele ze spaní. To trvalo do doby, dokud nebohou měšťanku na hřbitově znovu nevykopali a její ostatky nehodili do Ohře. Od té doby ohnivé kočky zmizely.“ vypravuje Jiří Šlajsna.


Zvětšit mapu
Spustit audio