Kaple na hřbitově v Krásném Březně se dočkala opravy – zachránili ji nadšenci s podporou města

21. prosinec 2020 13:44

Neogotickou kapli na hřbitově v Krásném Březně v Ústí nad Labem zachránila před zánikem parta nadšenců za podpory města. Objekt, ve kterém se lidi loučili se svými zesnulými, byl rozpadlý a hrozila mu demolice. S tím se nehodlali smířit lidi z ústeckého městského muzea – opravenou kapli si můžou prohlédnout návštěvníci v době, kdy je otevřený hřbitov.

Řemeslníci dodělávají ještě poslední úpravy na dveřích nově zrekonstruované kaple na hřbitově v Krásném Březně.

„Tady ještě budou muset po zimě přijít a opravit to, tady už to nevyschlo,“ ukazuje Jaroslav Bertl, který dělá u kaple stavební dozor.

„Když si vzpomenu, jak jsme začínali před 12 lety, kdy město na tu kapli vydalo demoliční výměr,“ komentuje současný stav kaple Martin Krsek z ústeckého muzea. Ten má asi největší zásluhu na tom, že se hřbitovní kapli podařilo zachránit.

„Tehdy jsme proti tomu velmi silně protestovali. Nakonec město ustoupilo,“ dodává Krsek.

Demolice za 2 miliony, rekonstrukce za 5,5

V době, kdy padlo rozhodnutí o záchraně kaple, seděl v ústeckém zastupitelstvu. Celé věci pomohli také památkáři, kteří stavbu prohlásili památkou, aby tak zabránili její demolici.

„Trvalo dalších 10 let, než se peníze na opravu sehnaly,“ vzpomíná na boj o kapli starostka městské části Neštěmice Yveta Tomková ze STAN.

„Jenom kuriozitka – na tu demolici mělo město v rozpočtu 2,2 miliony korun. Ta rekonstrukce stála zhruba 5,5 milionu korun,“ dodává Krsek.

Hřbitovní kaple v Krásném Březně chátrá. Nejvíc potřebuje opravu střechy

Na hřbitově jsou i další stavby, které by bylo potřeba dát do pořádku.

„Tady měla sídlo i řada těch průmyslnických rodů, proto jsou tu i výstavní hrobky. Návrh na památkovou ochranu vybraných hrobek byl podán zhruba před dvěma lety. Bohužel se ten proces celý zastavil kvůli nevyjasněným majetkových vztahům,“ vysvětluje Krsek.

Lidé si mohou opravenou neogotickou kapličku prohlédnout vždy, když je otevřený hřbitov. Původně sloužila k rozloučení se se zesnulými, to bude i dál. Navíc jí ní chce muzeum města Ústí nad Labem čas od času proměnit na výstavní prostor.

Spustit audio

Související