Kalvárie ve vsi Ostré – místo malebné i magické
Kalvárie ve vsi Ostré na Litoměřicku stojí na vrchu ve výšce 398 m n. m. nad Úštěckou kotlinou. Počátky poutního místa sahají do samého začátku 18. století, přesně do let 1704 – 1707.
Poutní areál dal vystavět Václav Růžička, hejtman zdejšího jezuitského panství se sídlem v Liběšicích.
Slavná pouť se zde konávala vždy 3. května. Někteří poutníci, horliví ve své víře, zdolávali kdysi schodiště vedoucí ke kaplím po kolenou.
Přístupovou cestu k hoře lemují už od vsi Ostré výklenkové kaple křížové cesty z období baroka a klasicismu. Tato cesta ústí na terasu v západním svahu hory, která symbolizuje biblickou Zahradu getsemanskou. Právě tady uvidíte torza barokních pískovcových soch klečícího Ježíše a apoštolů.
Odsud vede na vrchol monumentální pískovcové schodiště se dvěma podestami a výklenky osazenými pozůstatky dalších barokních soch.
Na vrcholové plošině stojí skupina tří symetricky uspořádaných kaplí. Obě boční kaple, kaple Nalezení i kaple Povýšení svatého Kříže, mají totožný věžovitý tvar. Silueta obou věží je zdaleka viditelnou dominantou Úštěcka. Uprostřed mezi nimi uvidíte podélnou kapli Božího hrobu.
V roce 2005 se poutního areálu ujala Společnost pro obnovu památek Úštěcka. Ta si dala za cíl zabránit postupující devastaci a zachovat toto přitažlivé místo pro další generace. Změny k lepšímu jsou znát na každém kroku.
Z vrchu je výborný výhled, zejména na Úštěckou kotlinu a České středohoří. Návštěva barokního poutního místa na vrchu Kalvárie s nádherným výhledem na Úštěckou kotlinu a České středohoří je mimořádně působivým zážitkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.