Josef Schejbal – významný malíř, grafik a fotograf, dobrodruh z Mostu
V Mostě se v roce 1924 narodil významný malíř, grafik a fotograf Josef Schejbal. I když je považován za jednoho z klíčových představitelů expresivního umění 20. století, u nás ho dlouho nikdo neznal. Jeho životní příběh by přitom mohl být inspirací scénáristům dramatického filmu.
Základy výtvarného vzdělání získal na reklamní a grafické škole v Praze. V roce 1942 byl pro nedovolené držení zbraně zatčen gestapem. Po deportaci do vídeňského vězení ho nakonec donutili nastoupit k wehrmachtu.
V roce 1944 v Itálii přeběhl k Američanům a odplul do Anglie. Pod krycím jménem Jiří Hron tam narukoval k československé samostatné obrněné brigádě.
Po válce pracoval jako reklamní návrhář pro družstva Drutex a Soluna a dlouhodobě působil v národním podniku Klenoty. V Československu se ale jako výtvarník neprezentoval a žil spíše v ústraní. Jeho malby a grafiky byly známé v Německu, odkud dále putovala například do USA a Švýcarska.
Schejbalova tvorba byla ovlivněna kubismem a expresionismem. Jako grafik vytvořil rozsáhlou kolekci monotypů, které se vyznačovaly silnou emotivní expresí a osobitým stylem.
Výtvarná pozůstalost Josefa Schejbala se začala rozkrývat až po návratu jeho syna Petra z Německa v roce 2022. Výstav svých děl se ale umělec nedožil. Zemřel v Praze v roce 2006.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka